Az utóbbi 10-20 évben végbement „csendes forradalom tetőzésének” nevezte szombaton Leo Varadkar ír kormányfő az igenek várhatóan nagy arányú győzelmét az abortuszt tiltó alkotmánymódosítás eltörléséről előző nap megrendezett népszavazáson. A szavazók több mint kétharmados többséggel támogatják az alkotmány módosítását, vagyis az ír alkotmány 1983-ban elfogadott, az abortuszt gyakorlatilag kivételek nélkül tiltó, 8. módosításának eltörlését.
Note to those who voted No:
Pro-choice policies do not take away your right to choose whether you get an abortion or not.
You can still choose not to.
It’s simply up to you, and that’s the beauty of it.#NoBrainer #RepealedThe8th #abortionreferendum #together4Yes #repealthe8th pic.twitter.com/D9UFB8Jfhp— Seden Anlar (@SedenAnlar) 2018. május 26.
Az igenek vannak többségben mind a nők, mind a férfiak körében, szinte valamennyi korcsoportban és társadalmi rétegben, és valószínűleg az ország összes választókerületében. Az exit poll eredmények szerint a voksolók 68 százaléka szavazott 32 százalék ellenében arra, hogy lazítsák az erős katolikus hagyományok szerint élő országban az abortuszra vonatkozó szigorú korlátozást. A szombat délután közzétett első hivatalos részeredmények is az igenek hasonlóan elsöprő arányú győzelmét mutatják.
A jelenleg hatályos írországi jogszabály a legszigorúbb Európában: nemi erőszak, vérfertőzés vagy a magzat fejlődési rendellenessége sem indok az abortuszra. Egyetlen kivételes esetben engedélyezik a terhesség megszakítását: ha a terhesség veszélyezteti a várandós nő életét. Ellenkező esetben az abortusz 14 évi börtönnel büntethető.
Írország egyik legnagyobb abortuszellenes szervezete „történelmi jelentőségű tragédiaként” értékelte a referendum várható eredményét.
“I have been in healthcare long enough to know that doctors do not always get it right” British #Catholic doctor writes ahead of Ireland’s #abortionreferendum https://t.co/4r4thh2Cep via @Catholic_LifeUK pic.twitter.com/ouyFyl1TiG
— Catholic News Service (@CatholicNewsSvc) 2018. május 25.
A dublini kormány azt javasolja, hogy az új törvények tegyék lehetővé az abortuszt a terhesség első 12 hetében, utána pedig rendkívüli esetekben.