Ahogy az idő melegszik, úgy egyre szívesebben töltjük az időt a szabadban. A pergola nemcsak szebbé varázsolja beépített a területet, hanem nagyszerű helyszínként szolgál arra, hogy étkezzünk vagy lazítsunk az árnyékában még a legnagyobb melegben is.
Sokan gyakran összetévesztik a pergolát a pavilonokkal, és keverik a két kifejezést. Tegyük hozzá, óriási különbség nincs a kettő között. A pavilonok sokszor kerek vagy nyolcszögletű formájúak, és tetőszerkezet van rajtuk, míg a pergolák jellemzően négyzet vagy téglalap alakúak, és nincsen folytonos tetőszerkezetük.
A pavilonokat néha oldalakkal vagy akár alacsony falakkal, rácsokkal tervezik, hogy védelmet nyújtson a rovarok ellen, és privátabb legyen, miközben a pergolák csak lábakon állnak, és nyitott az oldaluk. Mielőtt bármelyik mellett döntünk, érdemes végiggondolni az igényeket és a költségvetést, hogy a számunkra legjobbat válasszuk.
Azok akik úgy döntenek, hogy pergolát szeretnének, örömmel fedezhetik fel, hogy sokféle típus és stílus közül választhatnak.
Modern stílusú
Egy klasszikus fapergola karcsú, letisztult, modern megjelenéssel. Az egyszerű fapergola jellemzően világos juharfából készül. A csiszolt felülete és a világos színe remekül harmonizál a modern stílusú kültéri bútorokkal.
Pergola „készen”
Ezeket a pergolákat már csak össze kell szerelni. Különböző anyagokban és stílusokban fellelhetők. Lehetnek szabadon állók vagy a házhoz csatolhatók is. Ez a típus azoknak lesz tökéletes választás, akik szeretik a DIY-t, vagy azoknak, akik nem tudják megtervezni a pergolát. Széles a választék, és a készlet a teljes anyagot tartalmazza, azonban ez nem feltétlenül a legköltséghatékonyabb megoldás.
Fapergola
Természetes megjelenésével könnyen beleilleszthető szinte bármilyen környezetbe. Lehet festett, csiszolt vagy rusztikus felületű pergolánk, attól függően, hogy melyik stílus áll hozzánk közelebb. A fa könnyen beszerezhető, és könnyű vele dolgozni, ezért egyszerű találni hozzáértő szakembert. Mindemellett megfizethető, persze attól is függ, hogy milyen fát választunk hozzá.
A fa a legjobb választás akkor is, ha közel van a tenger, mivel ellenáll a sónak és a homoknak, akárcsak a fém. Itt fontos megjegyezni, hogy bár ellenálló, azért vannak bizonyos korlátai. Megrepedezik és meghajlik egy bizonyos idő után, főleg, ha keményebb környezeti tényezőknek van kitéve. Szükség lehet különleges felületkezelésre annak érdekében,hogy minél tovább ép maradjon. Sokan a cédrusfa mellett döntenek, azonban ez drágább, mint a telített (impregnált) fa. Ezért fontos, hogy jól átgondoljuk az igényeinket és az alkalmazás módját.
Fém/acél szerkezet
A többi típushoz képest a fémpergolák időjárásállóbbak, és könnyebb karbantartani őket. Sok szín és felülettípus közül lehet választani. Ezek drágábbak, és hajlamosak a hőtágulásra, persze ez függ a használt fém fajtájától is. A legnépszerűbb ezek közül az alumínium, mivel nagyon könnyű, és egyszerű felépíteni, ezáltal kevesebbet kell a kivitelezésre költeni.
Teraszhoz kapcsolódó
Ezek a hagyományos pergolák, amelyek közvetlenül a főépülethez vagy a házhoz kapcsolódnak. Ez a fajta akár az eredeti terv része volt, akár nem, az esetek nagy részében a tetőszerkezethez vagy a falhoz csatlakozik. Ez a típus tökéletes választás akkor, ha kevés helyünk van , mivel egyszerűen összekapcsolhatjuk a főépülettel. Az egyetlen hátránya pont ebben rejlik, mégpedig, hogy a dizájnt és az anyagválasztást meghatározza az épület stílusa.
Fedett pergola
A név önmagáért beszél: ennek a típusú pergolának lefedik a tetejét, hogy védjen a naptól és más környezeti tényezőtől. Ez abban az esetben ideális választás, ha bútorokat helyezünk alá. Így védjük azokat, ráadásul esőben is élvezhetjük a pergolánk nyújtotta lehetőségeket. Az egyetlen probléma ezzel a típussal általában a takarólemez tisztán tartása – ami fedőfajtától függően változhat –, különösen viharok és szeles időjárási viszonyok esetén.
Lugas megoldás
És ne felejtsük a természetes megoldásokat sem, hiszen talán a legszebb pergola a szőlőlugas.
Szerző: Horváth Rita
Forrás: SokszínűVidék