Figyelj az égőkre!
Az Európai Unió öt országában elvégzett tavalyi uniós vizsgálat szerint minden harmadik karácsonyfaégő tűz- vagy áramütés-veszélyesnek bizonyult. A magyarországi helyzet még ennél is tragikusabb volt: itt a vizsgált füzérek 95 százalékát minősítették veszélyesnek. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság ellenőrei épp ezért kiemelt figyelemmel fordulnak a karácsonyi füzérek felé, ezek az áruk mégis időről időre feltűnnek a polcokon. De vajon mit tehetsz, hogy elkerüld őket?
- Műszaki cikket soha ne vásárolj piacon! Hálózatról működtethető készüléket a szabályok szerint egyébként is tilos ilyen helyen árusítani, ráadásul az áru eredete bizonytalan, sőt sok esetben számlát sem kapsz róla.
- Nézd meg a vezetéket: ha túl vékony, használat közben könnyen túlmelegedhet, és kigyulladhat az égősor. Ugyancsak a gyatra szigetelésre utalhat, ha a vezeték néhány ide-oda hajtás után kifehéredik.
- Szintén veszélyes, ha a füzér dugója túl kicsi, mivel nem tudod úgy bedugni, hogy a kezed ne érjen hozzá a konnektorhoz.
- A hegyes karácsonyfaizzók is veszélyesek, könnyen sérülést okozhatnak.
- Inkább szánj egy kicsivel több pénzt egy minőségi füzérre, amit aztán több évig is használhatsz. De akármilyet is veszel, semmiképp ne hagyd bekapcsolva a karácsonyfa-világítást, amikor elmész otthonról.
Keresd a biztonságos játékot!
A veszélyes termékek piacának a gyerekjátékok is élenjáró szereplői. Az idén a német Stiftung Warentest vizsgálata jutott arra a következtetésre, hogy még a nagy cégektől származó gyerekjátékok is tartalmaznak káros anyagokat. A betiltott áruk listáján pedig rendszeresen megjelennek a játékszerek, idén például káros ftalátot tartalmazó műanyag gyerekjátékokat vontak ki a piacról (ez az anyag nyál vagy izzadság hatására kioldódhat a játékszerből, és bőrről, nyálkahártyáról felszívódva károsíthatja a szervezetet). Adunk néhány tippet, hogyan gondoskodj a legkisebbek biztonságáról már az üzletben.
- Hagyd a polcon azokat a játékokat, amelyekről letörhetnek a gombok, kiálló részek, és azokat a gyerek lenyelheti.
- Festékek, filctollak, folyadékkal töltött rágókák, valamint műanyag játékok vásárlása esetén biztos, ami biztos alapon ragaszkodj a márkás termékekhez, és keresd a csomagoláson annak jelzését, hogy nem tartalmaznak káros anyagokat.
- Kerüld a zajos játékokat, például a zenélő játék mobiltelefonokat, ezek ugyanis károsíthatják a gyerek hallását.
- Textiljátékok esetén figyelj arra, hogy ne lógjanak le róluk fulladásveszélyes, hosszú szalagok, ne törhessenek el a gombjaik, valamint könnyen tisztíthatók legyenek.
- Ne vegyél ajándékba játék pisztolyt, nyílpuskát, kardot, nehogy a gyerekek a játék hevében sérülést okozzanak egymásnak.