Különös felfedezést tettek a tel-avivi Egyetem kutatói a nílusi repülőkutyák avagy az egyiptomi gyümölcsdenevérek kommunikációját vizsgálva. Megállapították, hogy a kis emlősök beszélgetnek egymással. Minderre egy algoritmus segítségével derítettek fényt, amivel először 15 ezer emberi telefonbeszélgetést elemeztettek, hogy a program felismerje bennük a különböző hangváltozatokat, dinamikákat.
Ezután 75 napnyi denevércsipogást tartalmazó videófelvételt elemeztek ki az algoritmussal, így láthatták, hogy az adott hangok milyen viselkedésformákhoz kapcsolódnak. A program szerint a denevérek kommunikációjában kidolgozott rendszer rejlik.
Az eredményeket feldolgozva a kutatók a denevérbeszédet alapvetően 4 kategóriába tudták sorolni.
A denevérek ezekről beszélgetnek:
- kinek mennyi élelem jut,
- kinek mennyi helye van alváskor a rajban,
- szexuális ajánlatok a hímektől a nőstényeknek,
- személyes tér megvédése miatt kiadott förmedések.
A tudósok arra is rájöttek, hogy a denevérek egymást külön személyiségként kezelik, ami abból is látszik, hogy eltérő hangtónussal szólnak egymáshoz személyes kapcsolatuktól függően, mint ahogy mi emberek is másként beszélünk házastársunkkal, mint mondjuk a kollégáinkkal.
Az izraeli kutatók szerint felfedezésük azért is izgalmas, mert az embereken és a delfineken kívül alig néhány állatfaj van, amelyik kommunikációjában ez megfigyelhető.