Valószínűleg nem én vagyok az egyetlen, hanem még pár milliárd nőtársam keresi a trükköt, hogy mégis hogyan lehetne elérni az ideális súlyt úgy, hogy aztán ne másszon vissza duplán, és boldogan éljünk az egészséges súlyunkkal, amíg meg nem halunk. A legtöbben ott hibázunk, hogy belecsapunk mindenféle étrendbe, számoljuk a kalóriákat, szigorú edzésterveket követünk, de nem vizsgáljuk meg, pszichésen mi a helyzet odabenn a fejünkben.
Dr. Susan Biali Haas belgyógyász a Harvard Egyetem orvosi karán végzett tanulmányai során az elhízás és anyagcsere témában szerzett tudása alapján írta össze, mire kell odafigyelni, hogy sikeres legyen a fogyás.
1. Készülj fel: ha fogysz, éhesebb leszel
Elég rosszul hangzik, de pszichésen fel kell rá készülnöd, hogy a zsírvesztés azzal jár, hogy kevesebb leptin nevű hormon termelődik, emiatt éhesebbé válsz. A tested így próbálja a megszokott zsírraktárt fenntartani, nem igazán érdekli, hogy nem érzed jól magad a 46-os nadrágban. Ez az éhség pedig arra motivál, hogy több egészségtelen döntést hozz, és elkaszáld a diétádat. Ha viszont észben tartod, hogy csak a leptinhiány miatt akarsz megenni három somlóit egymás után, akkor jobb eséllyel ki tudod védeni a falásrohamokat.
2. Nincs olyan, hogy egy kocka csoki
Dr. Haas szerint egész egyszerűen távol kell tartani magad a függőséget okozó ételektől. Igen, attól a kakaós csigától is, amiről azt gondolnád, hogy csak egy falatot eszel, de aztán nem tudsz megállni, és még egyet veszel belőle, annyira finom. A cukor pont az a függőséget okozó étel, amit el kell kerülni mindenáron, mert nincs olyan, hogy egy kocka csoki, rögtön egy egész tábla lesz belőle. Ha édeset kívánsz, a szakértő azt javasolja, hogy egyél gyümölcsöt, ami ugyan nem fogja elvenni a csoki utáni sóvárgást, de nem is akarsz belőle még hatot megenni.
3. Többet kell mozogni fogyás közben
Amikor elkezdődik a fogyás, valószínűleg lelassul az anyagcseréd, ami nem túl kedves tőle, de azzal főzünk, amink van. Ezt a lelassult anyagcserét pedig mozgással tudod felgyorsítani a normális mértékig. Az izmok építésével ráadásul azt is elősegíted, hogy zsírból menjen le a sok kiló, ne izomból.
Miután elérted az álomsúlyt, akkor sem lehet leállni a mozgással, mert az anyagcserédnek továbbra is szüksége lesz a támogatásra, hogy egyensúlyban maradjon. De dr. Haas megnyugtat mindenkit: mire elérsz odáig, hogy a súlymegtartáson dolgozol, addigra már egészséges szokásokat alakítasz ki, így nem lesz nagy teher, hogy mozogj mindennap.
4. Csökkentsd a választási lehetőségeket
Fontos megérteni az evés és az étel pszichológiáját a fogyáshoz. Például azt, hogy ha sok választási lehetőséged van ételek terén, akkor többet fogsz enni. Természetesen nem kell leszoknod az evésről, mert annak mellékhatásai között szerepel a halál, de azt megteheted, hogy otthon kevés fajta ételt tartasz, hogy ne kelljen túl sok szereplő közül döntened.
A legegyszerűbb, ha nem is tartasz otthon egészségtelen ételeket, és az egészségesek közül is csak pár választási lehetőséget hagyj magadnak a hűtőben. A fogyás szempontjából a kiszámítható, unásig ismert ételek a legjobbak, mert úgy automatikusan jól fogsz választani, ha megszokásból mindig ugyanazt az egészséges ételt eszed vacsorára.
5. Minimalizáld a stresszt
Könnyebb mondani, mint megvalósítani, hiszen az életünk merő stressz, épp ezért fontos, hogy megtanulj olyan stresszoldó technikákat, amik neked megfelelőek. Gondolkodj el azon, hogy az életed melyik területe a legstresszesebb, és hogyan tudnál ezen a területen javítani a helyzeten.
Olyan megoldásokat keress, amik nem az evésről szólnak, tehát azt a stresszoldó technikát, miszerint leülsz a kedvenc sorozatod elé egy bödön fagyival, inkább engedd el. Relaxálj, mozogj, lélegezz mélyeket, vezess naplót, beszélgess a barátaiddal… a lehetőségek tárháza szinte végtelen az evésen kívül is.