Már kétévesen elkezdik a gyerekek, hogy kiválasztanak egy témát, és megszállottan kérdezgetnek róla. Ilyenkor kezdődik az, hogy minden mese a mániájáról kell hogy szóljon, minden esemény, program lehetőleg e köré kell hogy rendeződjön. Különösen gyakori a dinoszauruszmánia, de erős vonatok és autók iránt megszállottan érdeklődő gyerekek mezőnye is; a kutatók szerint nem is szabad letörni, sőt támogatni kell ebben a gyerekeket, mert kifejezetten okosabbak lesznek tőle.
A Developmental Research szaklapban megjelent tanulmány szerint ugyanis amikor a gyerek belemélyed egy témába, mint a vonatok, autók vagy dinók világa, akkor fejleszti a figyelmét, információfeldolgozási képességét és kitartását. Kérdéseket tesz fel, és a válaszokból tanul, nem kötelezettségből, mint az iskolában, hanem mert kíváncsi.
Kelli Chen terapeuta szerint a gyerekek ilyenkor ugyanazt csinálják, mint a felnőttek, amikor karriert építenek: belemélyednek egy szakterületbe, és igyekeznek minden információt magukba szívni, hogy mesterei legyenek az adott területnek. Csak ők nem tankönyvekből, hanem a játékon keresztül tanulnak, és lesznek „szakemberek”.
Azért is fontosak ezek a mániák, mert általában lekörözik ezekben a témákban a gyerekek a szüleiket, amitől erősnek érzik magukat. Mivel az életük minden területe szoros kontroll alatt van, onnan kezdve, hogy mit esznek, egészen odáig, hogy mikor alszanak, ezért ez a kis hatalom, amit 20 dinó ismerete ad – miközben anya és apa jó ha hármat ismer –, különösen fontos számukra.
A tanulmányban azt találták, hogy ezek az intenzív érdeklődési körök általában hat hónaptól három évig maradnak fenn a gyereknél, mégis rendkívüli jelentőségük van. Több kutatásból is kiderült már az idők során, hogy általában az átlag feletti intelligenciája azoknak a gyerekeknek, akik ilyen mániás időszakon átesnek.
Amit szülőként tenni tudunk a dinó-, vonat- és autómániás gyerekünk érdekében, ha támogatjuk és komolyan vesszük a lelkesedését. Vigyük múzeumba, könyvtárba, programokra az adott témában, ami érdekli, és ne emelgessük a szemünket, amikor nyolcvanhatodjára sorolja fel az összes dinoszauruszt, amiről tudomást szerzett. Inkább örüljünk neki, hogy átlagon felül intelligens.