Az elmúlt két év alatt harminc ember életét mentette meg a Szív City nevű, magyar fejlesztésű okostelefon-alkalmazás. „Ez egy közösségi applikáció, azok az önkéntesek, akik letöltik, és regisztrálnak a rendszerbe, vállalják, hogy ha a közelükben valakinek megáll a szíve, az Országos Mentőszolgálat riasztására a helyszínre sietnek, és még a mentők kiérkezése előtt elkezdik az újraélesztést – mondja Szabó Gabriella, a Szív City kommunikációjáért felelős Modernity Marketing vezetője. – Az alkalmazás és a mögötte álló virtuális közösség létrehozása dr. Fejes Marianna ötlete volt, aki még medikaként külföldön járva látott egy hasonló applikációt, és úgy gondolta, jó lenne itthon is kifejleszteni egy ilyet.”
Fejes Marianna hosszabb időt töltött Nagy-Britanniában. Miután hazajött, elhatározta, hogy keres egy olyan céget, amelyik vállalja, hogy kifejleszti és üzemelteti az appot. Így találta meg a nagyvállalati szoftverek fejlesztésével foglalkozó Alerant Zrt.-t. „Az alkalmazás kifejlesztése közel egy évet vett igénybe, de az is hosszú időbe telt, mire megszereztük a működtetéséhez szükséges engedélyeket, és tető alá hoztuk az Országos Mentőszolgálattal való együttműködésünket” – magyarázza Szabó Gabriella.
A fejlesztőcég szakembere azt mondja, azért döntöttek úgy, hogy lefejlesztik az alkalmazást, mert fontosnak tartják a társadalmi felelősségvállalást. „Ugyan a Szív City nem termel pénzt, de a vállalat vezetői úgy érezték, ha csak egy ember életét meg lehet menteni a segítségével, már megérte a befektetett pénzt és energiát” – magyarázza Szemán Bence.
„Éppen beértem a munkahelyemre, amikor jött a riasztás”
Volt újságíró kollégánk, Varjasi Viktor egyike azoknak a Szív City-önkénteseknek, akik már részt vettek sikeres életmentésben. „Éppen beértem a munkahelyemre, amikor jött a riasztás az OMSZ-től, hogy valakinek segítségre van szüksége – meséli Viktor. – Mint kiderült, az egyik közeli buszmegállóban lett rosszul egy idős néni. Azonnal kaptam a kabátomat, és odarohantam. Amikor odaértem, a sofőr már próbálta újraéleszteni; átvettem tőle a feladatot, és addig csináltam a mellkaskompressziókat, amíg ki nem értek a mentők” – meséli.
Viktor segítségével sikerült megmenteni az idős hölgyet. „Már a gimnáziumi éveim alatt részt vettem egy újraélesztő tanfolyamon, és az OMSZ oktatására is elmentem, ahol Győrfi Pál szóvivő mutatta meg nekünk, hogyan kell használni az alkalmazást, és mi a teendő, ha segíteni kell” – magyarázza.
Viktor azt mondja, legalább fél óráig tartott, mire a mentők emberfeletti munkával újraélesztették az idős nőt. „Nagyon küzdöttek érte, defibrillátort is használniuk kellett, mert a mellkaskompresszióktól nem indult be a szíve. Igaz, ilyenkor nem is ez a legfontosabb, hanem az, hogy fenntartsuk valahogy a keringést, és biztosítsuk, hogy elegendő oxigénben gazdag vér kerüljön az agyba – fejtegeti, és hozzáteszi, hogy a mentők kiérkezése után is ott maradt segíteni. – Tartottam az infúziót, pakolgattam a táskákat, próbáltam hasznossá tenni magam.”
Viktor azt mondja, nagyon jó érzés volt, amikor megtudta, hogy az idős hölgy jól van. „A Szív City munkatársai hívtak fel azzal, hogy sikerült stabilizálni az állapotát. Boldog voltam, hogy részt vehettem az életmentésben, a sofőrrel, a buszon utazókkal és a mentőkkel együtt én is hozzátehettem a magamét ahhoz, hogy megmenthessék az életét. De nem érzem úgy, hogy ezért dicséret járna: azért töltöttem le ezt az alkalmazást, mert úgy éreztem, kötelességem segíteni. Sajnos a legtöbben nem figyelünk oda egymásra, nagyon sokszor előfordul, hogy az utcán egyszerűen elsétálunk egy bajban lévő ember mellett.”
„Gyerekkorom óta arra vágyom, hogy segítő szakmában dolgozhassak”
Viktorhoz hasonlóan egy tizenöt éves pápai diáklány, Dan Bettina is részt vett már sikeres újraélesztésben. „Amikor jött a riasztás, ledobtam a táskámat a sarokba, odakiabáltam édesanyámnak, hogy »Szív City«, és már rohantam is. Szerencsére mire a helyszínre értem, már a mentők is ott voltak, ezért nem volt szükség arra, hogy én próbáljam meg újraéleszteni; de azért igyekeztem segíteni, amiben tudtam” – mondja.
Bettina mentőorvosnak készül. „Tudom, hogy a mentősök élete nem éppen fenékig tejfel, mégis az a célom, hogy velük dolgozhassak – magyarázza. – Gyerekkorom óta arra vágyom, hogy segítő szakmában dolgozhassak, rendszeresen bejárok a pápai mentőállomásra is tanulni, segíteni – mondja. Bettinát egyébként a szülei is támogatják abban, hogy mentőorvos legyen. – A Magyarországi Légimentésért Alapítvánnyal is baráti kapcsolatban vagyunk, igyekszünk minden olyan eseményen részt venni, amit – mint például az Országos Mentőnapot – a mentők és a légimentők szerveznek.” A tinédzser úgy látja, nagyon fontos lenne, hogy minél többen megtanuljanak újraéleszteni. „Én a veszprémi mentőállomáson az OMSZ és a Szív City közös hősképzésén tanultam meg, hogy tudok segíteni. A mellkaskompressziót nagyon rövid idő alatt meg lehet tanulni, az OMSZ-nél havonta tartanak ingyenes tanfolyamokat.”
Már több mint 35 ezer önkéntesük van
A Szív Cityt az elindítása óta eltelt két év alatt több mint harmincötezren töltötték le. „Budapesten és vidéken is vannak önkénteseink, és az elmúlt két évben közel 1400 riasztást kaptunk – mondja Szabó Gabriella. – Egy éve kezdtük el aktívan népszerűsíteni az appot, többek között influenszerkampányokkal próbáljuk minél több emberrel megismertetni a tevékenységünket. Ördög Nóra és Győrfi Pál is mellénk állt, nagyon hálásak vagyunk a támogatásukért.”
Az üzemeltetők új fejlesztésekkel is készülnek. „Hamarosan elindítunk a Szív City weboldalán egy blogot, ahol olyan embereket szeretnénk bemutatni, akik már »hősök«: életet mentettek az alkalmazás segítségével.” Rendszeresen frissítik az applikációt. „Próbáljuk a felhasználói igények szerint optimalizálni az appot – mondja Szemán Bence. – Az utolsó verzióba például már egy oktatóanyag is belekerült, amely lépésről lépésre végigvezeti a felhasználókat azon, hogy mit kell tenniük, ha riasztást kapnak.”
Az alkalmazásnak egy speciális térképfunkciója is van, amelynek segítségével az önkéntesek megnézhetik, van-e a közelben használható defibrillátor. „Folyamatosan gondozzuk, frissítjük a magyarországi defibrillátortérképet; akik regisztrálják nálunk az eszközüket, vállalják, hogy bármikor a segítők rendelkezésére bocsátják, ha szükség van rá.”
Merj cselekedni!
Az OMSZ Alapítvány sajtóközleménye alapján:
Október 16-a az Újraélesztés napja.
Tudtad? Minél többen állnak körül egy baleseti sérültet, annál kisebb az esély arra, hogy valaki a segítségére siet. Életbevágóan fontos, hogy mindannyian többet tudjunk az újraélesztés technikájáról, és merjük is használni ezt a tudást.
Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány napirenden tartja a laikus újraélesztés ügyét, és minden évben október 16-án külön is felhívja rá a figyelmet.
Magyarországon a hirtelen szívhalál több mint 25 ezer áldozatot követel évente. Az esetek döntő részében meg lehetne menteni a sérültet, ha a laikusok tudnának és mernének cselekedni, és megkezdenék az újraélesztést. Az Európai Újraélesztési Társaság javaslatára létrejött világnap az újraélesztés módszereire és az azonnali segítségnyújtás fontosságára hívja fel a figyelmet.
A statisztikák szerint négyből három szívleállás otthon következik be. Tehát ha valaha újra kell élesztenünk valakit, az nagy valószínűséggel a szeretteink közül kerül ki. Ha nem ismerjük az újraélesztés legegyszerűbb módját, akkor drasztikusan csökken a túlélés esélye. A mellkas másodpercenként körülbelül kétszeri, erős, 5-6 centiméter mélyre történő ütemes benyomásával – akár szájból szájba történő lélegeztetés nélkül is – életben lehet tartani a bajbajutottat addig, amíg megérkeznek a mentők.