Köztudott, hogy a lefekvés előtt közvetlenül elfogyasztott ételek mennyire nagy hatással vannak az alvásunkra. Ezt talán még fontosabb a fejünkbe vésni a közelgő karácsony és a vele járó többnapos zabálás miatt.
Érdekes tény, hogy az alvást elősegítő élelmiszerek közé tartozik a cseresznye, az avokádó, a banán és a mogyoróvaj is, míg a magas zsírtartalmú ételek, mint a chips, a fagylalt vagy a sült ételek, áloműzők.
Persze nehéz mindig odafigyelni arra, hogy mit együnk és mit ne, ha például egy szuper film megy a tévében, mert ugye könnyebben csúszik le egy kis sós mogyi vagy csoki közben, és mire vége a műsornak, észre sem vettük, megettük az egészet. Aztán meg nyilván nehezebben alszunk el, és csak álmatlanul forgolódunk, főleg, ha a film is felzaklatott minket.
Karácsonykor viszont amúgy sem kapcsol be annyira az önkontroll, hiszen bűntudat nélkül ehetünk mindent össze-vissza, mert ott van az asztalon és tudjuk, hogy úgyis csak három napig hágunk ki, akkor meg miért ne. Ha már nagyo nem bírjuk tartóztatni magunkat késő este sem, próbáljuk ne a legzsírosabb ételeket kiválasztani, hanem például az alvást elősegítő, magas magnéziumtartalmú dolgokat, mint a leveles zöldségeket vagy az avokádót.
Susie Burrell táplálkozási tanácsadó szerint az ételek késő esti fogyasztása problémás, mert nem csak pusztítást okoznak a cirkadián ritmusainkkal, hanem a test anyagcseréjét is terhelhetik.
„Ideális esetben meg kell próbálnunk a nap utolsó étkezését legkésőbb este 8-ig időzíteni, mert a testünknek szüksége van 10-12 órára a különböző ételek nélkül pihenni.”
Sajnos sokan azt is elfelejtik, hogy a koffein kevésbé nyilvánvaló dolgokban, például a csokoládéban, az energiaitalokban, az üdítőitalokban és egyes teákban is ugyanúgy ott van, amit kerülni kell, ha jól szeretnénk aludni.
A lényeg tehát megint csak a mértékletesség elsősorban, és ha már erős késztetést érzünk az éjszakai evés iránt, próbáljuk ne a sült pulykát letámadni, hanem valami kevésbé zsíros finomságot.