A játszótereken a kisebb-nagyobb sebek, horzsolások természetes jelenségnek számítanak. A leggyakrabban a térd, a könyök, a csukló és az áll sérül, és ha kisebb sebről, felületi horzsolásról van szó, nem kell azonnal orvoshoz rohannotok. Elég, ha a helyszínen ellátod a gyereked sebét, fontos azonban, hogy ezt szakszerűen végezd, mivel könnyen gyulladás vagy fertőzés lehet a vége.
Legyen nálad víz!
Víz mindig jó, ha van nálad, nem csak akkor, ha kisebb baleset éri a gyereket. Egész évben, de nyáron különösen fontos a megfelelő folyadékpótlás, így a legjobb, ha a táskádba egy 1,5 literes vizet is bepakolsz. A tiszta, szénsavmentes víz jól jöhet a játszótéren szerzett sebek tisztításánál, lemosásánál is, de ha a gyereked úgy szerezte a sebet, hogy közben még meg is ijedt, feltétlenül itass vele néhány korty folyadékot!
Előzd meg a sebgyulladást!
A tiszta víz önmagában nem elegendő egy vérző seb fertőtlenítéséhez. Egy felületi horzsolásnál fontos, hogy alaposan fertőtlenítsd a sérülést – ma már jó néhány olyan sebfertőtlenítő szer van, amely nem csíp. Ha ezt nem teszed meg, a sebben elszaporodhatnak a kórokozók, ami gyulladással jár. Ezt a bőr kipirosodása, a seb környékének duzzanata jelzi.
Nyugtasd meg a bőrt!
Ha túl vagytok a kellemetlen részen, adj enyhülést a sérült bőrnek, és kend be hámosító krémmel, arra azonban ügyelj, hogy a színes-szagos krémek helyett olyat válassz, amely színezék- és illatanyagmentes. Az ilyen krémek a természetes úthoz képest felgyorsítják a sebgyógyulást– vagyis a játszótéri elsősegélypakk erősen ajánlott elemei.
Hagyd játszani!
Ha a krém beszívódott, és a sérülés kicsi, ragaszd le ragtapasszal. Ha nagyobb, akkor használj steril gézlapot, amelynek rögzítsd mind a 4 szélét ragtapasszal.Ez azért szükséges, hogy a nyílt sebbe ne kerüljön homok, szennyeződés és ezáltal fertőzést okozó baktérium. Vattát semmi esetre se használj, mert beleragad a sebbe, és később újabb fájdalom forrása lehet. Ha leragasztottad a sebet, és a gyereked nem fájlalja már, te is hátradőlhetsz, de hazaérve vedd le a kötést, ismételd meg a folyamatot az utolsó lépés, azaz a bekötözés kivételével, ugyanis szabad levegőn könnyebben gyógyul a seb.
Szponzorált tartalom. Támogatta a Bayer Hungária Kft.