Baba

Egészség

Ünnepi finomságok, nagy lakomák idején gyakrabban jelentkeznek különbözõ gyomor- és bélpanaszok, akár gyerek, akár felnõtt a lakmározó.




A mindennapi gyakorlatban gyomorrontásnak nevezzük azt, amikor sokat eszünk és megfájdul a hasunk. A valóságban azonban az orvosnak ennél jóval többféle betegségre kell gondolnia, amikor karácsony másnapján egy hasát fájlaló gyerek jelentkezik a rendelésen. Az egyszerű gyomorrontás mellett az ünnepi lakomákat követően gyakrabban fordul elő gyomorhurut-fertőzés, allergia és tejcukor érzékenység is.

Gyomorrontás
Régmúlt időktől kezdve a különböző ünnepeket vagy böjti időszakot követő lakomák gyakori velejárója volt a gyomorrontás, amikor a többfogásos, zsíros, nehéz étkektől a legtöbb vendégnek megfájdult a hasa, majd a megszokottól eltérő irányba, visszafelé áramlottak a finomságok, vagyis hánytak. A hasfájás oka az, hogy a nagyobb mennyiségű étel a gyomorba, illetve a belekbe jutva bélfalfeszülést okoz, amely fájdalmas érzés. Amennyiben hirtelen, nagyobb mennyiségű táplálék kerül a gyomorba, ez olyan mértékű feszülést, fájdalmat okozhat, hogy a szervezetünk csak hányás révén képes a megnyugvásra. Közismert, hogy az ókori római lakomákon a sokadik fogást követően a garatfalat lúdtollal ingerelték, így hánytatták magukat. Így voltak képesek gyomorrontás nélkül végigenni a lucullusi lakomákat. Ha a gyomorból továbbjut a vékonybelekbe a nagyobb mennyiségű táplálék, bélfeszülés, hasfájás, hasmenés alakulhat ki.

Gyomorhurut
A gyomorrontást a gyomorhuruttól döntően az különbözteti meg, hogy az előbbinél a hirtelen gyomorba jutó étel túlzottan nagy mennyisége okozza a panaszt, utóbbinál viszont a bekebelezett étel gyulladást okoz a gyomorban. Ennek megfelelően gyomorhurutot okozhat baktérium vagy vírus által fertőzött étel, vagy akár csípős, fűszeres táplálék. Reméljük, a szigorúbb ellenőrzéseknek köszönhetően a jövőben nem kell tartani attól, hogy a különböző szupermarketekben esetleg fertőzött árut vásárolunk. Karácsonyi „ételmérgezéseknél” általában különböző vírusfertőzött ételek okoznak gyomor- vagy bélhurutot, ellentétben a hasonló nyári betegségekkel, amikor a nagy melegben a szalmonella nevű baktérium szaporodhat el fagylaltban, tejszínhabban, vagy éppen eperlevesben, tömeges ételmérgezést okozva. Karácsonykor szerencsére csak szórványos, kisebb csoportokra kiterjedő betegségekkel találkozunk, alig valamivel nagyobb számban, mint az év egyéb hónapjaiban.

Hogyan gyógyítsuk a kis beteget?
Legjobb gyógyszer a megelőzés, vagyis ne együnk hirtelen nagyobb mennyiségű ételt! Ezt persze könnyű mondani, vagy leírni, de az ünnepi finomságoknak nehéz ellenállni. Az érem másik oldala, hogy gyümölcsök, salátafélék, szénhidrátban gazdagabb ételek könnyebben elhagyják a gyomrot, így nem okoznak gyomorrontást, hasfájást. Ezzel ellentétben a húsfélék, zsíros, „magyaros ételek”, a hagyományos karácsonyi fogások, például a tejfölös székelykáposzta igen lassan hagyják el a gyomrot. Ilyenkor kedvező lehet felnőtteknél egy pohár bor vagy egy stampedli pálinka elfogyasztása, de ezt természetesen gyerekeknél ne alkalmazzuk. Gyomorhurut esetén jótékony hatású lehet egy gyomornyálkahártyát nyugtató gyógytea, vagy a recept nélkül kapható Venter vagy Ulcogant. Utóbbiak szukralfát/aluszulin tartalmuknál fogva bevonják a nyálkahártyát, csökkentik a gyulladást. A régen megkövetelt, hosszú napokig tartó szigorú diéta általában nem szükséges. A zsíros, fűszeres, magas savtartalmú ételt kerülni kell, de antibiotikumra rendszerint nincs szükség. Ha nem alakul ki hasmenés, akkor a szimpla gyomorhurut, gyomorrontás egy-két nap alatt gyógyul.
Külön fejezet a Helicobacter pylori nevű baktérium okozta gyulladás, amely gyomorhuruton kívül fekélyt is okozhat. Ennek a baktériumnak a felfedezéséért kapott idén orvosi Nobel-díjat Marshall és Warren. A Helicobacter pylori fertőzés egy kilégzési teszttel (UBT teszt) könnyen és fájdalommentesen kimutatható. A fertőzés kezelésére a gyomor savtermelésének csökkentése mellett antibiotikumot is szoktak alkalmazni.

Ételallergia
Karácsonykor sokkal gyakrabban találkozom ügyeletben, rendelésen olyan gyerekkel, akinél valamilyen ételallergia okozta tünet (kiütés-ekcéma, hasmenés, hasfájás) jelentkezik. Ez nem meglepő, hiszen a háziasszonyok, édesanyák többsége az ünnepekre valamilyen különlegességgel próbál kedveskedni a családnak. Ilyenkor találkozhat egy gyerek először-másodszor ráksalátával, lazaccal, különböző halféleségekkel, korábban még nem fogyasztott ételekkel, egzotikus gyümölcsökkel. Gyakran karácsonykor jelentkezik először az olajos magvakra, dióra, mogyoróra föllépő allergia, jellegzetes a diósbeigli elfogyasztása után jelentkező allergiás reakció. Szintén az ételallergia körébe tartozik az úgynevezett orális allergia szindróma, amikor az allergiát okozó étel a szájüregbe jutva allergiás tünetet okoz: a száj körül kiütés, a szájüregben viszkető érzés, nyelvduzzanat jelentkezik.
Kulcsfontosságú, hogy rájöjjünk, mi az allergiát kiváltó tényező. Ez annál könnyebb, minél rövidebb idő telik el az allergiát okozó étel és a tünet megjelenése között. Ez lehet csupán néhány perc, óra, azonban olykor több nap is eltelhet a panaszok jelentkezéséig. Ezekben az esetekben igen nehéz megtalálni a kiváltó okot. Ilyenkor az orvos tüneti terápiát alkalmaz, vagyis olyan szereket ad a betegnek, amelyek a szervezet allergiás reakcióját csökkentik.

Tejcukor intolerancia
A tejcukor (laktóz) intoleranciát ne keverjük össze a tejfehérje allergiával. A tünetek hasonlóak lehetnek (hasfájás, haspuffadás, hasmenés), de utóbbi esetben immunreakcióról van szó, sokszor kiütés, ekcéma mutatkozik a bőrön. Ezzel ellentétben tejcukor-érzékenységnél a laktáz nevű enzim csökkent működéséről van szó. Ekkor a vékonybélben a csökkent laktázaktivitás eredményeként nem tud a laktóz (tejcukor) lebontódni és felszívódni. Így a tejcukor a vastagbélbe jut, megerjed, gázok keletkeznek, és kialakulnak a típusos tünetek. A laktóz intolerancia hidrogén fújásos teszttel (laktóz H2 kilégzési teszt) igazolható. Fontos tudni, hogy nem csupán a laktózmentes étrend jelenti a megoldást, hanem a hiányzó enzim pótlása is. A laktázos rágótablettát a tejes étel fogyasztása előtt 15-30 perccel kell bevenni, egy tabletta enzimtartalma két deci tejben levő tejcukrot képes lebontani. Karácsony környékén laktóz intoleranciával is gyakrabban találkozom, hiszen ilyenkor a tejszínhabos ételek is jobban fogynak.

Karácsonyi ügyeletek
Klinikánkon bevett gyakorlat, hogy december 24-én, szenteste a gyermektelen orvosok ügyelnek, míg első és második ünnepen a többiek. Kezdő koromban az első csoportba tartoztam, ezek voltak életem legnyugodtabb ügyeletei, alig egy-két gyerek érkezett a klinikára. Az utóbbi években már karácsony első vagy második ünnepén ügyelek, ekkor teljesen más a helyzet, folyamatosan jönnek a kis páciensek, jelentős százalékuk hasfájással, gyomorrontással, allergiával. Jellemző, hogy az írásomban bemutatott betegségeken kívül ilyenkor találkozunk leggyakrabban diétát megszegő krónikus betegekkel. Jellemző a cukorbeteg gyerek édességfogyasztása, melynek magas vércukor érték a következménye. Tavalyi történet: karácsony első ünnepén a magas vércukor szinttel beállító Barbara nézett rám nagy barna szemekkel: „Doktor bácsi, a Jézuska kivételesen megengedte, hogy három szelet tortát egyek!”. Hát, ha megengedte, nincs mit tenni…

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top