

„A feleségem félidős terhes, és tavaly karácsonyra azt kapta ajándékba a szüleitől, hogy császárral szülhet egy magánkórházban – meséli a leendő apuka, Zsolt. – Apósomék elég jómódúak, és eddig is mindent megadtak a lányuknak. Azt szeretnék, ha a lehető legkevesebb szenvedés mellett szülhetne, és utána is a legjobb ellátást kapná ő is, és a baba is” – mondja a férj, és hozzáteszi, hogy a pici lombikkal fogant, de a terhesség eddig abszolút problémamentes. Orvosi indok egyelőre nincs a műtétre.
Nehezebb a döntés és az elengedés
Nem Zsolték az egyetlenek, akik kihasználják a lehetőségeiket a minél kényelmesebb szülés érdekében, ennek a műtéti kockázatokon túl is lehetnek azonban hátulütői. A programozott császármetszéssel világra jött babákat teljesen váratlanul éri a külvilág. „Sokként hathat a babákra a hirtelen változás, ha még nincsenek felkészülve arra, hogy elhagyják a biztonságot jelentő burkot – magyarázza a pszichológus, Bujdosó Mara. – Ilyenkor rákényszerítik a helyzetet az újszülöttre, és ez a trauma később is okozhat döntéshozatali nehézségeket. A beavatkozás a korai kötődés kialakulását is megnehezítheti, ami minden későbbi kapcsolat alapja. A biztonságos környezetéből hirtelen kiszakított baba számára egy csapásra bizonytalanná válhat minden, megrendülhet a bizalma, amely ahhoz kell, hogy bízni tudjon a körülötte lévő világban” – mondja a szakember, de hangsúlyozza, hogy ezek a következmények nem mindenkire érvényesek, mindamellett később korrigálhatók.

„És nemcsak a baba lelkére lehet káros következménnyel a természetes folyamatok hiánya, hanem a mamáéra is – folytatja a pszichológus. – Önértékelési problémát okozhat, hogy csak elszenvedik a szülést, nem aktív részesei annak. Ez akár megnyilvánulhat haragban is a baba felé, hiszen nem szabadulnak fel azok a kémiai anyagok, amelyek a kötődést is erősítik. Fontos, hogy nem szabad bűntudatot kelteni, az anyukát támogatni kell, hogy képes legyen elfogadni az új helyzetet, hiszen nemcsak baba, anya is születik minden egyes szüléssel. A császáros mamáknak ráadásul elengedési nehézségeik is adódhatnak későbbi életszakaszokban, hiszen nem részesülnek abban az alapélményben, amikor kicsusszan a baba, akit néhány pillanatra elengedünk, és aztán vissza is kapunk.”
Császárt javasoltak, mert bezárt a szülészet
„A természetes szüléstől egyébként egyáltalán nem féltem, sőt a sok lelkes anyuka ismerősöm még fel is keltette bennem a kíváncsiságot – folytatja az anyuka. – Aztán kiderült, hogy még hamarabb bezárják a kórházat, így más kórházat és más orvost kellett választani. Viszont az új helyzet azt hozta ki belőlem, hogy ha már így alakult, akkor legyen rendes szülés. Így is indultunk neki, a sors fintora, hogy a kisbabám az elhúzódó vajúdás miatt végül az orvosom javaslatára mégis császármetszéssel jött világra. Persze én ezt egy percig sem bántam, annak örültem, hogy mindketten egészségesek vagyunk” – mondja Zsófi.
A csillagok állásában bíznak
Olyan is előfordult, hogy a 36. hét tájékán császározták meg a mamát, saját kérésére. Azért, hogy ne nőjön túl nagyra a pocakja, ne vizesedjen a lába, vagyis szülés után a lehető leghamarabb regenerálódjon a teste. „Előfordul, hogy kifejezetten azzal a kéréssel fordulnak hozzánk kismamák, hogy császármetszést szeretnének – mondta el a Nők Lapja Cafénak egy magánkórház név nélkül nyilatkozó marketingmunkatársa. – Annak ellenére viszont, hogy elég sok híresség szült már nálunk, az nem jellemző, hogy esztétikai okok miatt szeretnék hamarabb kivetetni a babát. Általában félelemre hivatkoznak, előre jelzik az orvosnak, akinek ilyenkor a protokoll szerint körbe kell járnia a problémát. Voltak, akik egy konkrét időpontban akartak műtétet, mondván, aznap kedvező a csillagok állása. Ilyenkor az orvoson múlik, hogyan tudja kezelni a helyzetet. Vannak nálunk hüvelyi szülést pártoló orvosok, és olyanok is, akik a számukra biztonságosabbnak tűnő császár felé hajlanak – magyarázta a kórházi dolgozó, és hozzátette, hogy intézményükben az extra kívánságok ellenére sem magasabb a császármetszések aránya az országos átlagnál.