1. Otthon lenni túl unalmas és kimerítő egyszerre
Dr. Karp szerint a gyerekek akkor a legboldogabbak, ha a természetben, házon kívül rohangálhatnak a többi gyerekkel. Bármennyire is nagy és szép az otthonunk, nem lehet összehasonlítani a külső helyszínek adta élményekkel. A totyogók gyakran csak unatkoznak otthon, miközben ezzel egy időben ki is merülnek attól a sok high-tech kütyü által generált hatástól, ami éri őket. Tévé, videójátékok, sőt még a túl sok játék is kiborító lehet számukra.
2. A jobb agyfélteke irányít
A felnőtteknek és az idősebb gyerekeknek kiegyensúlyozottabban működik az agyuk, míg 8 hónapostól 5 éves korig elsődlegesen a jobb agyfélteke irányít. A primitív, érzelmekkel teli jobb agyfélteke. Ez felelős azért, hogy olykor az egyik pillanatban ésszerűek és türelmesek, de a következőben már elveszítik a fonalat, impulzívak és kiszámíthatatlanok. A saját érzelmi hullámvasútjukon ülnek folyton.
3. Pont úgy viselkednek, ahogyan viselkedniük kell
A totyogód úgy van bekötve, hogy odalegyen a sétálásért, szaladgálásért, felmászásért, dobálásért, kinyitásért, összetörésért… és azért is, hogy visítozzon – hol örömében, hol mérgében. Rövid ideig tart a figyelme, és valószínűleg ő a legmakacsabb emberi lény, akit ismersz. Ebben az életkorban ez a dolga, hogy ilyen legyen, még akkor is, ha nem túl kiegyensúlyozott így vele az élet.
4. Mindehhez még hozzáadódik a személyisége
Ahogy nekünk, úgy már neki is van személyisége, amit szintén nem hagyhatunk figyelmen kívül. Van, aki természeténél fogva szégyenlősebb vagy érzékenyebb, más pedig arra lett teremtve, hogy egész nap a kanapén ugráljon, és párnákat dobáljon szerteszét. Ha megfejted a kicsi személyiségét, akkor utat találni is könnyebben tudsz majd hozzá.