„A gyerek születése után az apák fejében átváltozik az anya státusza dolgozó nőből egy jóval tradicionálisabb nővé, úgy kezdenek gondolni rá, mint gondozóra és háztartásbelire” – nyilatkozta Janeen Baxter ausztrál kutató a tanulmány megjelenése után.
Azaz, amikor anyává válsz, akkor az apa már azt gondolja, hogy a fő feladatod az életben az, hogy támogasd a gyerekeidet és a férjedet.
A University of Queensland kutatásában Baxter a csapatával 1800 friss szülőt vizsgált. Az eredmény szerint az apák gondolkodása tradicionálisabbá válik szülés után, de ez nem azt jelenti, hogy lenéznék a feleségüket, sőt inkább az ellenkezője igaz: az anyaság tiszteletben tartása miatt gondolják úgy, hogy a nemi szerepek határozottabban elkülönülnek szülés után.
A kutatásban résztvevő szülők válaszaiból az derült ki, hogy szülés után a nők többen gondolják azt, hogy egy anya úgy tudja legjobban támogatni a családját, ha dolgozik a gyereknevelés mellett, míg a férfiak alacsonyabb arányban találták ezt jó ötletnek.
Az apák kevésbé értettek egyet azzal, hogy amikor az anya és apa is dolgozik, akkor a gyereknevelést és a háztartást is egyenlő mértékben kell csinálniuk.
Paul Hokemeyer családteraputa szerint fontos, hogy észrevegyék a szülők, amikor ez a változás megtörténik, mert könnyen frusztráló helyzetet teremthet a házasságban: „A szülőknek fel kell osztaniuk egymás között a gyereknevelés körüli feladatokat is, hiszen már bebizonyosodott, hogy az apák szerepe milyen lényeges a gyerek életében. Minél jobban részt vesz az apa a gyerek gondozásában, annál boldogabb, okosabb és szociálisabb lesz a gyermek.”
Hokemeyer szerint a kulcs a kommunikációban van, meg kell beszélni még szülés előtt, hogy kinek mi lesz a feladata és ahhoz tartani magunkat. Azért érdemes erre időt és energiát fordítani, mert a frusztráció gyorsan átcsap aztán dühbe és neheztelésbe, ami alááshatja a kapcsolatot. Egy újszülött szülőjének lenni önmagában is elég kimerítő, nem érdemes még a negatív érzelmekkel is küzdeni közben, ha meg is lehet előzni a bajt.