A felnevelt gyerekek számától függne az induló nyugdíj – ez az egyik legfontosabb pontja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 330 pontos versenyképességi javaslatcsomagjának. Az elképzelésekről Simonovits András nyugdíjszakértő írt az Élet és Irodalomban.
A javaslat lényege:
- a 2 gyerekeseknek maradna az eredeti nyugdíj,
- akinek 1 gyereke van, 20 százalékkal kevesebbet kapna,
- a gyermektelenektől 40 százalékot vonnának le,
- 2 gyerek fölött gyerekenként 20 százalék plusz járna.
Ehhez hasonló rendszer sehol sincs a világban. Jelenleg csak a francia nyugdíjrendszer ad 10 százalékos bónuszt legalább 3 gyerek után, de lefelé ott sincs büntetés.
Simonovits András szerint az MNB elképzelése nem más, mint egy gyermektelenségi adó. Mint írja: „Volt már ilyen, a Rákosi-rendszerben, igaz, csak a férfiakra vonatkozóan.”
A javaslatcsomag másik fontos pontja, hogy a családi adókedvezményt is figyelembe vennék a nyugdíjalapnál. Simonovits szerint a nagycsaládosok adókedvezményének mértéke alapból eltúlzott, az elképzelés pedig tovább növelné a kétgyerekesek és a nagycsaládosok közötti aránytalanságot.
FRISSÍTÉS: A jegybank hétfő délután az alábbi közleményt küldte a hírt megjelentető oldalaknak:
„Az induló nyugdíj összegének megállapításakor a felnevelt gyermekek számának figyelembevétele: Azt javasoljuk, hogy a felnevelt gyermekek száma alapján
kapjanak a szülők egy bizonyos mértékű nyugdíjkiegészítést.
A nyugdíjkiegészítés lehet fix összegű, a nyugdíj százalékában megállapított mértékű vagy a gyermek keresetének százalékában meghatározott összegű. Franciaországban például a három vagy több gyermeket felnevelő anyák 10 százalékos nyugdíjnövelést kapnak. A gyermekek bruttó béréhez kötött nyugdíjkiegészítés azon gyermekek után járna, akik munkát vállalnak Magyarországon, ami a munkaerőpiac fehéredéséhez (a tényleges munkabér alapján megvalósuló adó- és járulékfizetésre való ösztönzés által) és a
külföldön dolgozó munkavállalók hazatéréséhez is hozzájárulhat.
A bruttó béren alapuló kiegészítés azt is figyelembe veszi, hogy a gyermekek felsőfokú végzettségének megszerzése a szülők számára jellemzően többletköltséget jelent, és a magasabban képzettmunkavállalók általában véve nagyobb összegű járulékfizetéssel gyarapítják a nyugdíjkasszát. A gyermeket nevelő szülőket pedig hosszú távon arra ösztönzheti, hogy
minél több erőforrást allokáljanak gyermekeik oktatására,
mivel az ahhoz társuló magasabb hozadékból nemcsak az állam, hanem a család is részesül.”
A 444 elérte Simonovits Andrást, aki elismerte, hogy az ÉS-ben megjelent írásában félreérthetően fogalmazott, és egy korábbi tanulmányra szándékozott utalni.