A terhességet több módon jelezheti a testünk, mint gondolnánk.
Milyen jelek utalhatnak arra, hogy babát várunk? Íme!
Hangulatingadozás
Már a terhesség kezdetétől gyakori tünet lehet a hangulatingadozás. Ennek oka, hogy a hormonális változások erősen hatnak az agyban az ingerületek továbbításáért felelős neurotranszmitterekre. A terhesség alatt a megszokottól szélsőségesen jobb vagy rosszabb kedvünk is lehet, és akár különösebb ok nélkül is hirtelen megváltozhat.
Ha kívánós vagy, vagy épp annak ellentéte
A terhesség korai szakaszában elég gyakori, hogy egyes ételek és italok illatától, látványától viszolygunk. Előfordulhat, hogy olyan ételeket sem kívánunk, amelyek korábban a kedvenceink voltak. Ennek oka, hogy a szervezetünkben a terhesség hatására megnövekszik az ösztrogén szintje, amely hatással van az érzékelésünkre.
Fáradékonyság
Ha különösebb ok nélkül hirtelen fáradékonnyá vállunk, és ez egyre gyakrabban, minden napunkra jellemzővé válik, az jelezheti a terhességet. A túlzott fáradékonyság oka, hogy a terhesség korai szakaszában hirtelen megnő a vérünkben a progeszteron nevű hormon szintje, ami a kimerült állapotot előidézi.
Puffadás
Szintén a hormonális változások miatt a terhesség korai szakaszában a menstruációs ciklust megelőző napokban tapasztalthoz hasonló haspuffadást érezhetünk.
Megnő a testhőmérséklet
Napi rendszerességgel mérhetjük a saját testhőmérsékletünk, és vezethetjük egy táblázatban. Ha azt tapasztaljuk, hogy egymás után tizennyolc napig a normál testhőmérséklethez képest emelkedett értékeket kapunk, okkal gyanakodhatunk, hogy babát várunk.
Érzékeny, megduzzadt mellek
A terhesség korai szakaszában megduzzadnak, érzékennyé válhatnak a melleink. Ez az érzés nagyon hasonlít a menstruációs időszakot megelőző tünetekhez, de jóval intenzívebb formában jelentkezhet. Ahogyan a szervezetünk hozzászokik a hormonális változásokhoz, a mellek érzékenysége az első trimeszter után általában megszűnik.
Gyakori vizelés
A megtermékenyülés után nem sokkal beinduló hormonális változások miatt nagyobb mennyiségű vér pumpálódik a vesékbe. A fokozottabb kiválasztás miatt a húgyhólyag is hamarabb telik meg vizelettel. Sajnos a terhesség teljes ideje alatt jellemző a sűrűbb vizelés vagy vizelési inger. A hormonális késztetés mellett később az egyre növekvő baba is egyre nagyobb nyomást gyakorol majd a húgyhólyagra.
Émelygés, hányinger
Az egyik legnyilvánvalóbb jele a terhességnek, ha reggeli émelygést, hányingert, egyes esetekben hányást tapasztalunk, és ennek nem fertőzés az oka. Sokan a fogamzás első hónapja után, mások néhány héttel hamarabb tapasztalhatják a reggeli rosszullétet. Bár ezt a tünetet nemcsak reggel, hanem a nap bármely szakaszában tapasztalhatjuk. A várandós nők felénél a második trimeszter kezdetére szinte teljes mértékben megszűnik ez a kellemetlen tünet.
Magas vérnyomás
A felmérések szerint a magas vérnyomás nagyon sok terhes kismamát érint. Három elég jellemző jele van a magas vérnyomásnak: a szédülés, a látásprobléma és a fejfájás. Ha ezek közül bármelyik felmerül, akkor első lépésként érdemes ellenőrizni a vérnyomást, valamint az orvossal konzultálni.
Pattanások megjelenése
Az aknék és pattanások gyakoriak a terhesség ideje alatt, hisz a faggyúmirigyek olajtermelése megnövekedik. Sajnos azonban nem csak a pattanások zavarhatnak: az anyajegyek és a szeplők is erősebbé válhatnak a terhesség alatt.
Olvass a gyereknevelésről:
- 5 fontos tanács a gyereknevelésről tapasztalt apáktól
- Úgy neveltem egy hétig a gyerekeimet, mint a kínai szülők
- Ne nyomaszd a gyereket az iskolával, inkább tanítsd meg tanulni!
(Nyitókép: Getty)