Egy fiatal brit édesanya kerek-perec kijelentette, hogy nem hajlandó szoptatni a kisfiát, mert attól fél, hogy lógni fog a melle.
„»Önző« okok, amiért nem szoptatok – írta Rebecca Gallivan a TikTokra feltöltött videójához. – Nem akartam, hogy a melleim megereszkedjenek vagy másképp nézzenek ki, mint a terhességem előtt.”
De ez még nem minden: az egygyermekes anyuka azt is bevallotta, hogy már a puszta gondolatot is gyomorforgatónak érezte, hogy a gyerekét a saját tejével itassa.
„Furcsán és kényelmetlenül éreztem magam tőle – mondta a tartalomkészítő a több mint 380 ezer követőjének. – Nagyon természetellenesnek éreztem a gondolatot, pedig ez a legtermészetesebb dolog. Undorodtam tőle.”
Az anyaság áldozatokkal jár
Természetesen rengeteg kritikát kapott az anya döntése miatt a netezőktől.
„Jobban törődni a mellek alakjával, mint a gyerek egészségével, számomra vad dolog. Ne legyenek gyerekeid, ha nem tudsz áldozatot hozni értük. Főleg nem hiú és felszínes” – írta egy kommentelő.
„Erős nő kell ahhoz, hogy szoptasson. Néhány nőnek sosem lesz rá lehetősége. Ez egy áldozat, de mindent újra megtennék a babámért” – fogalmazott egy másik netező.
„Én szoptattam mind a négy babámat, és a következőt is fogom, ez kimerítő és fárasztó, de én személy szerint kudarcnak érzem, ha nem arra használom a testemet, amire teremtették” – tette hozzá egy anyuka.
„A szoptatástól nem lógnak a melleid, ezt a terhesség teszi” – jegyezte meg egy másik.
Gallivan biztosította az aggódó kritikusokat, hogy a babája jól van. Szerinte a szoptatás nem egyenlő azzal, hogy valaki jó anya-e vagy sem, a gyereke pedig a legegészségesebb, legboldogabb kisfiú.
Az anyának és a babának is jó a szoptatás
Az anyatej és a szoptatás számtalan pozitív hatással jár a baba, de még az anya számára is. Az anyatej vitaminokban, ásványi anyagokban és antitestekben gazdag, csökkentheti a gyerekkori elhízás esélyét, segít az 1-es típusú cukorbetegség és a hirtelen csecsemőhalál kockázatának csökkentésében. A szoptatás megnyugtatja a babát. Kutatások szerint azok a gyermekek, akiket tovább szoptattak, később magabiztosabbak, kiegyensúlyozottabbak voltak a szopástól korán leszoktatott társaiknál.
Nemcsak a csecsemő egészségét védi az anyatej, kutatások szerint az anya szív- és érrendszeri betegségeinek kockázatát is csökkentheti a szoptatás. Sőt, az is bebizonyosodott, hogy azoknak az anyáknak, akik több mint hat hónapig szoptatták a kisbabájukat, később vékonyabb volt a derekuk, mint azoknak, akik kevesebb, mint hat hónapig szoptattak.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása alapján az ideális az, ha az első 6 hónapban a baba lehetőség szerint kizárólag anyatejet kap, majd a megfelelő hozzátáplálás mellett a szoptatás körülbelül 2 éves korig folytatódik.