Család

Dzsenifer, Ronaldó és a kis Klió

Az Új magyar utónévkönyv szerint 2710 keresztnév anyakönyvezhetõ. Igazán bõséges a kínálat, néha mégis képtelenek vagyunk eldönteni, hogy milyen nevet is adjunk a gyerekünknek.

Családban marad

Igazán egyszerű a történet, ha a házaspárnak kételye sem támad afelől, hogy az elsőszülöttje csak a szülők nevét kaphatja. Ez régen is így volt, sőt szentségtörésnek számított, ha valaki nem örökítette tovább magát a gyerekében. Az persze más kérdés, hogy sokszor kifejezetten zavaró, hogy valaki a sokadik Tóth Péter a családban, így különféle megjelölést kénytelenek használni az ismerősök: az öreg Péter, a Péter, a Kispéter, aki meg folyton azon lázadozik, hogy miért nem lehetett ő, mondjuk, Pál…

A második verzió, hogy a családból választunk nevet, a nagyszülőkét, a dédiét vagy egy kedves rokonét, akinek az emlékét meg szeretnénk őrizni. Remek ötlet, csak aztán ember legyen a talpán, aki úgy tálalja ezt a rokonság többi tagjának, hogy ne legyen sértődés belőle.

Legdivatosabb nevek 2006-ban

1. Bence
2. Máté
3. Levente
4. Dávid
5. Ádám
6. Balázs
7. Dániel
8. Tamás
9. Bálint
10. Péter

Listahegyek

Ha nem a családból választunk nevet, akkor jönnek a listák. Ahogy haladnak előre a terhesség hónapjai, úgy változnak a listák, általában mindkét fél részéről. Próbálunk érvelni egy-egy név mellett (de hát már az oviban elhatároztam, hogy majd Csengének hívják a gyerekemet!), mire általában a másik is hasonlóan érvel (én már a bölcsiben tudtam, hogy csakis Arankám lehet!). Az ultrahang előtti időkben még jól jött egy ilyen helyzetben, hogy ha fiú lett, a férfi választott nevet, ha pedig lány, akkor az anya. De ma már olyan hamar kiderül a baba neme, hogy nem állja meg a helyét egy ilyen megállapodás. Előrelátóak már az udvarlás félhomályában ezt is megbeszélik…

Aztán ott van a vezetéknév, ami adott, és azért mi sem szeretnénk, hogy később mindenki a gyerekünkön röhögjön (lásd: Major Anna, Piros Arany, Nyári Olimpia…).
No meg a monogram (intő példa Wass Cecília) és a végtelen becézések. Mikor választunk, azt se feledjük, hogy ha az egyébként jónak tűnő nevet miképpen lehet becézni.

Legdivatosabb nevek 2006-ban

1. Anna
2. Boglárka
3. Réka
4. Zsófia
5. Lili
6. Viktória
7. Hanna
8. Petra
9. Vivien
10. Eszter

Ne söpörjük a szőnyeg alá, ha valamelyik nagyon nem tetszik, ugyanis bőven előfordulhat, hogy majd pont az ragad rajta a gyereken. És nap mint nap szembesülni az Eszticskével, amikor felfordul tőle a gyomrunk…
Talán az sem véletlen, hogy sok családban az elsőszülöttet azért hívják úgy, mert hát olyan édesen lehet becézni, a másodikat meg azért úgy, mert végre nem lehet becézni!

Hogy a listák még hosszabbak legyenek, sokan két keresztnevet adnak a gyereknek (szerencsére Magyarországon csak kettőt lehet adni). Érthető az érvelés is: ha felnőttként nem tetszik neki az első, még használhatja a másodikat. De persze arra is gondoljunk, hogy minden hivatalos papírt így kell majd aláírnia, és ki tudja, nem fogja-e akkor a sírba kívánni a másodikat?

 

Nem kell túlaggódni

Mire ügyeljünk névadásnál?

• Olyan nevet válasszunk, amilyen tetszik, valamiért kedves, szívesen írjuk le, mondjuk ki!
• Ha a családnév magánhangzóra végződik, a keresztnév kezdődjön mássalhangzóval, és fordítva. Így könnyebb!
• Ne válasszunk divatos tévésorozatneveket!
• Jól gondoljuk meg a Napsugár vagy a Jácint típusú keresztneveket! Lehet, hogy gyermekünktől távol áll majd a széplelkűség.
• Mondjuk ki, olvassuk ki a kiválasztott keresztnevet a családnévvel együtt! Ha semmi rosszat nem hallunk, írjuk a választhatók közé!
• Ne válasszunk túlságosan hosszú családnévhez hosszú keresztnevet!

Ritka szerencsés az, aki maximálisan meg van elégedve a nevével. Ennek fényében nem is kell sokat idegeskedni azon, hogy miként hívják a gyerekünket, nagy eséllyel úgysem fog majd neki tetszeni a választásunk. Az utónévkönyv igazán vidám olvasmány, a hosszú téli estéken érdemes eljátszani a képtelenebbnél képtelenebb nevek kiválasztásával. Ha pedig végképp nem megy a döntés, és még mindig csak a listáknál tartunk: dobjuk be a neveket egy kalapba, és húzzunk! Most már csak azt kell eldönteni, hogy ki húzzon…

Mi a keresztnév?

A megnevezett személy saját, családjától független egyéni neve. A múlt század közepén ezt egyéni névnek próbálták hivatalosítani, majd 1895-től utónév lett a meghatározása a hivatalos nyelvben. Ezt azonban a köznyelv máig sem vette át, a szakirodalom is a keresztnév megjelölést használja. Nem is gondolnánk, hogy sokáig a keresztnév volt az elsődleges, és nem használtak másik névelemet mellette.

Kapcsolódó fórumok:

Leggyakoribb babanevek »
Nevek babáknak 2007 »
Második baba neve »

Névtörténelem


Kezdetben a névadók – rendszerint a keresztelést végző pap – általában a Biblia ószövetségi részéből merítették a keresztneveket. Ezt a hagyományt a protestánsok és az izraeliták egészen a XX. századig megőrizték. A katolikus lakosság körében a névdivatot jelentősen befolyásolta az egyes szentek kultusza, a keresztneveket ők már nemcsak a Bibliából, hanem a szentek legendáiból is átveszik. Előbb a bizánci (Margit, György, Miklós stb.), majd a magyar (István, László, Gizella stb.) szentek váltak a névadásban népszerűvé.

A XIX. század derekán az írók, tudósok kezdeményezésére több régi magyar nevet felújítottak, és újakat is alkottak (Etelka, Jolán, Hajna, Csilla, Tünde). A névdivat kezdetben csak a nemesi körökben hódított, később azonban mindenhol megfigyelhetők a különféle divathullámok. Ennek ma sem vagyunk híján, lássuk csak a legismertebbeket. Dallas-mánia: Dzsoki, Bobi, Szamanta; focimánia: Matheusz, Diegó, Ronaldó; autómánia: Megán, Klió, Mercédesz…

 

Ha mégis valami mást szeretnénk…

Jelenleg az Új magyar utónévkönyvből választott neveket fogadják el, bár igaz, hogy időközben az Anyakönyvi Értesítőben is megjelentek újabb elfogadott nevek. Amennyiben mégis valamilyen más, különlegesebb utónevet szeretnénk gyermekünknek, akkor a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetéhez kell fordulni, csak annak javaslatával történhet meg egy új név anyakönyvezése.

Hogyan változtathatjuk meg a gyerek nevét?

Az anyakönyvvezető a szülők kérelmére egyszer módosíthatja a 14 éven aluli kiskorú gyermek utónevét. Amennyiben a szülők együttesen kérik a névváltoztatást, bemennek az anyakönyvvezetőhöz, felvesznek egy jegyzőkönyvet, melyben leírják a módosítást, és új anyakönyvi kivonatot állítanak ki a gyermek számára.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top