Kisgyermekes anyukaként nem könnyű visszatérni a munka világába, hiszen a kiesett hónapok mellett a zord gazdasági körülmények is nehezítik az elhelyezkedést. Munkavállalási esélyeinek növelése érdekében sok kismama dönt éppen ezért a továbbképzés vagy egy új szakma elsajátítása mellett. A tapasztalatok szerint az OKJ-s képzések különösen hasznosak lehetnek, hiszen kisgyermek mellett is elvégezhetőek és a munkaerőpiacon keresett szakképesítéseket kínálnak. Érdemes ugyanakkor minél gyorsabban dönteni, hiszen jövőre szigorodnak az OKJ-s képzések feltételei.
Miközben a legtöbb magyar családban a mindennapi kiadások fedezéséhez két felnőtt keresetére van szükség, a hazai statisztikák alapján a kismamáknak mindössze 40 százaléka tud visszatérni korábbi munkahelyére. Ez is mutatja, hogy a szülés utáni elhelyezkedés komoly probléma: nincsenek kialakult és jól működő megoldások itthon arra, hogy a nők zökkenőmentesen folytathassák karrierjüket a gyermekvállalás után. Vannak természetesen olyan lehetőségek, amelyekkel csökkenteni lehet a bizonytalanságot. Sokan például már jó időben, tudatosan felkészülnek a visszatérésre, és új szakképesítést szereznek, vagy a meglévő tudásukat mélyítik el.
Kiemelkedő a kisgyermekes anyukák száma a képzéseken, ami jól mutatja a szülés utáni elhelyezkedés jelentőségét. „Képzéseinken az elmúlt években a 25–44 év közötti hölgyek aránya meghaladta a 60 százalékot. Tapasztalataink szerint sok közöttük a szülés után újra elhelyezkedni vágyó hölgy, akiknek az OKJ-s tanfolyamok jó megoldást kínálnak, hiszen segítségükkel gyorsan, rugalmasan, akár kisgyermek mellett is a munkaerőpiacon használható képesítést szerezhetnek” – mondta el Bársony Csaba, a Perfekt Zrt. oktatási igazgatója. Az OKJ-s képzések rendszere ugyanakkor 2013-tól megváltozik, jövőre már csak drágábban, nehezebb feltételek mellett lehet elvégezni a tanfolyamokat.
A Perfekt Zrt. adatai szerint főként a pénzügyi-számviteli, műszaki és informatikai szakképesítést szerzettek tudnak könnyen elhelyezkedni. „Míg e két utóbbi hagyományosan inkább »férfiasnak« számít, addig a pénzügyi-számviteli OKJ-s képzések tipikusan és egyre inkább női karrierlehetőségnek tekinthetőek. Ezen a területen az összes képzéshez képest lényegesen magasabb a nők aránya” – fűzi hozzá az oktatási igazgató.