1. Bankkártyás malőrök
Csak azért, mert egyszer leblokkoltál a pénztárnál és nem jutott eszedbe az a bizonyos négy számjegy, nem kéne továbbra is a táskádban, még rosszabb esetben magára a pénztárcára vagy a kártyára ragasztott post it cetlin tartani a PIN kódot. Még akkor sem, ha épp új kártyát kaptál, mert igencsak megkönnyíted a zsebesek dolgát. Ha pedig kétszer rossz kódot sikerült megadnod az ATM-nek, nem tanácsos újra próbálkoznod, mert az automata simán behúzza a kártyát. Lehet, hogy elsőre ez triviális, de sokan jártak már így pórul. Azt sem tanácsoljuk, hogy ha nincs otthon kápé a gyerek zsebpénzére, odaadd neki a kártyát, hogy vegye le magának, még akkor sem, ha abszolút megbízható.
2. Azok az ingergazdag parkolók…
Próbálj meg az értékeidre koncentrálni még akkor is, ha a nagybevásárlás hevében a zsúfolt parkolóban kapkodnod kell, mert egyszerre esik és fúj, ráadásul a gyerek is nagyon unja a ki-be pakolást, és felváltva üvölt és/vagy a bevásárlókocsi szélét rágja. Szóval amikor elindulsz, győződj meg róla, hogy nem hagytad a kocsi tetején a táskádat/pénztárcádat, mert előfordulhat, hogy nem a becsületes megtaláló kerül mögéd, amikor elindulsz. És fogadd meg azt is, hogy olyan helyen tartod a műanyag érmét, ahol nem éri el a gyerek, mert biztos, hogy az lesz a kedvenc játékpénze, és hamar elkallódik.
3. Továbbra is ragaszkodsz a csekkekhez
Egy csomó időt, na meg pénzt lehet megspórolni azzal, ha nem ragaszkodsz minden áron a régi, jól bevált csekkes befizetésekhez, meg ahhoz, hogy mindent személyesen intézz. Persze bizonyos esetekben egyszerűen nincs más megoldás, de ma már jól működő e-banki szolgáltatások léteznek, amelyekkel otthonról simán intézkedhetsz, és nem kell sorban állnod a postán munka után, ha például a mobildíjat elektronikus számlán rendezed. Kivétel, ha álmaid pasija ül a hivatali ablak mögött, akivel más terveid is vannak…
4. Hitelkártya-függőség
Nem rossz dolog a hitelkártya, ha okosan használjuk, de szinte mindenki beleesik abba a csapdába, hogy nem tölti fel időben az egyenlegét, aztán jönnek a lehúzós kamatok. Amivel csak annyit szeretnénk sugallni, hogy sokkal egyszerűbb és kevésbé stresszes akkor költekezni, ha megvan rá a pénzed. Hitelből költeni mindig sokkal többe kerül, akkor aztán még az is felesleges lemondás, hogy csak leárazáskor engedsz meg magadnak egy-két normális cuccot. És amúgy is sokkal nagyobb fíling saját megtakarításból megvalósítani a vágyainkat, vagy nem?
5. Pálmafás fotók a fácsén
Jó dolog a megosztás, a közös(ségi) öröm, de nem árt óvatosnak lenni a meggondolatlan posztolgatásokkal, amikor a cancuni reptérről jelentkezünk be télvíz idején, de akár az is elég, ha a virtuális közösség szeme előtt tűnünk fel egy wellness-szálloda parkolójában. Jó tipp betörőknek és az adóhivatalnak.
6. Ötösökért pénzjutalom
Még ha mélyen meghajolsz is a gyerek matektudása előtt, mert neked sosem sikerült hibátlan dogát írnod, talán van jobb módszer is, mint minden ötöst pénzzel jutalmazni. Főleg ha a gyerek kitűnő, akkor még kész anyagi csőd is. Mondjuk, ha az összegyűlt zsével nem rohan azonnal okostelóért, hanem inkább hozzájárul a családi nyaraláshoz, az nem rossz. Biztos ki lehet találni a legjobb konstrukciót, bár alapvetően nem támogatnánk ezt a nevelési elvet.
7. Érzelmi vásárlás, avagy shoppingolással vigasztalódni szakítás után
Még az is kifizetődőbb ilyenkor, ha néhány barátnődet elhívod bulizni, mint ha mérgedben azonnal megrohamozod a kedvenc márkaboltod legújabb kollekcióját. Tudjuk, hogy megérdemled, de ne feltétlenül a pénztárcádon, a hitelkártyádon, vagyis pont magadon állj bosszút! És azt tudtad, hogy a válás az egyik legtutibb életszínvonal-csökkentő? Amivel csak azt akarjuk sugallni, hogy csak azért, mert új év címen új életet kezdenél, érdemes megrágni egy kicsit a dolgot, esetleg hozzáértő szaki segítségével. Nehogy túl nagy áldozatokkal járjon az érzelmi szabadság…
8. A megtakarítási számlára megint nem maradt
Mindig találsz kifogást, mért nem tudtál félretenni ebben a hónapban sem? Tudjuk, hogy mindig van valami extra kiadás, vagy nem tudsz ellenállni a gyereknek, aki már régóta könyörög új farmerért. Segíthet, ha családi költségvetést készítesz, hogy lásd, vannak-e felesleges kiadások. (Általában vannak.) A szakemberek szerint egész egyszerűen fordítva kell kezelni a dolgot. Először mindig magadnak fizess, aztán jöhet a többi. Ha máshogy nem megy, a rendszeres átvezetési megbízás csodákra képes. Ha megfogadod, hogy mostantól te magad is takarékosabb leszel, a gyerek is megtanulja, ami extra bónusz. Amúgy is ciki azzal lebukni, hogy már megint a malacból kell kivenni hónap végén.
Hogyan spórolj idén?
A CIB Bank összegyűjtött néhány újévi fogadalmat, amelyek betartásával idén sikerül takarékoskodnod: 1. A megtakarítás nem „Mindent vagy semmit!” játék. A havonta megspórolt kis összegek kitartó gyűjtögetésével biztosan „elviheted a főnyereményt”, és valóra válthatod céljaidat. |