Naponta húszezer, évente 7,3 millió 18 évesnél fiatalabb lány válik anyává a fejlődő országokban. Ha a jelenlegi tendencia folytatódik, 2030-ra a 15 évesnél fiatalabb anyák száma hárommillióra emelkedhet a világon – derült ki az ENSZ Népesedési Alapjának jelentéséből.
A fiatalkorú anyák 95 százaléka a fejlődő országokban él. A fejlett országokban évente mintegy 680 ezer 18 évesnél fiatalabb lány hoz világra gyermeket, a szülések csaknem fele az Egyesült Államokban történik. A fejlődő országokban évente körülbelül 3,2 millió nem biztonságos abortuszt végeznek 15-19 éves lányokon. Hetvenezer lány a terhesség és a szülés során fellépő szövődmények következtében veszíti életét.
A korai várandósság kockázati tényezői: az alacsony iskolázottság, az elmaradottság, a falusi származás és a szegénység. A hosszabb ideig iskolába járó lányok kisebb eséllyel lesznek idő előtt terhesek, emellett az intézményes oktatás a „legjobb megelőzése” a túl korai házasságnak, mely a világon naponta körülbelül 39 ezer kiskorú lányt érint.