nlc.hu
Család
A családok együttmaradásáért küzdenek

A családok együttmaradásáért küzdenek

Több mint 20 ezer gyermek él Magyarországon állami gondoskodásban. A családok széthullásának egy része megelőzhető lenne, ha idejében segítséget kapnának. Az SOS Gyermekfalvak októberben ezért kampányol, eddig kétezren csatlakoztak hozzájuk.

Betegség, haláleset, válás, munkahely, lakás elvesztése. A leghétköznapibb problémák, amik bárkivel megtörténhetnek, mégis könnyen megingathatnak egy addig mégoly jól működő családot is. Előfordul, hogy átmenetileg a szülők nem képesek gondoskodni gyermekükről, de kis segítséggel túl tudnának lendülni a krízisen. Országszerte évente több mint 7 ezer gyermek kerül így átmeneti gondozásba. A KSH adatai szerint az esetek 70 százalékában az elhelyezést kiváltó ok féléven belül megszűnik. Minél korábban avatkozunk be a probléma észlelésekor, annál nagyobb az esélye, hogy a gyereket nem kell kiemelni a családjából.

A családok együttmaradásáért küzdenek

“Amikor egy gyerek megszületik, már számos kockázati tényező jól látható. Az a legjobb ha már ekkor megtámogatjuk a szülőt. Hacsak később merül föl probléma, nagyon fontos, hogy az első jelre reagáljunk. A beavatkozás ilyenkor lesz a lehető legkisebb, legcsaládbarátabb, ekkor tudja a szülő is a legkönnyebben elfogadni a segítséget” – mondta, Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalvak szakmai igazgatója.

Válsághelyzetet sok minden idézhet elő. Ha valaki egyedül neveli gyerekét és váratlanul tartósan beteg lesz, nincs körülötte családi védőháló, könnyen előfordulhat, hogy a gyermek állami gondoskodásba kerül. “Van nálunk olyan szülő, aki súlyos beteg, kemoterápia miatt hosszabb ideig kórházi kezelésre szorult. Erre az időszakra az általunk működtetett családok átmeneti otthonában biztonságba tudta helyezni a gyerekét anélkül, hogy elveszítené, ő pedig tudott a gyógyulásra koncentrálni” – mondja a szakmai igazgató.

“Reformátusok vagyunk, az egyik esperes hívta fel a figyelmemet rá, hogy van egy ilyen lehetőség. Nagyon sokat tépelődtem, de nem tudtam jobbat. Olyan gyenge voltam, hogy csak az ágyban tudtam feküdni. Ez egy kényszerhelyzet, hisz eddig mindig velem volt Gréti. Azelőtt meg voltam róla győződve, hogy én mindent meg tudok egyedül oldani, de ez most más már gyerekkel, nem ciki, hanem el kell fogadni a segítséget” – mondja Bori, aki már sokkal jobban érzi magát, és hétvégére haza tudja vinni a három éves kicsit.

Az sem ritka, ha valaki az utcára kerül a munkahely elvesztése, vagy a megnövekedett lakáshitele miatt. “Előfordult, hogy egyedülálló szülő több gyerekkel elvesztette a lakását. Az anya még meg tudta ugyan magát húzni egy rokonnál, de a gyerekeit már nem vihette oda. Nálunk el tudta helyezni őket egy rövid, párhónapos időszakra, amíg munkát keres és lakást tud bérelni, hogy együtt maradhassanak.”

Sok gyerek sorsa pecsételődik meg azonban azzal, hogy egy nehéz élethelyzetben semmilyen segítséget nem kap a család. Zsolt 17 évesen került állami gondoskodásba. Szülei elváltak, anyja egyedül maradt két kisgyerekkel, majd hamarosan elvesztette a munkáját. A problémák már ekkor elkezdődtek, de a kiemelés majdnem nagykorúként érte a fiút. “Éveken keresztül be kellett járnunk a gyermekjóléti szolgálatba játszani, beszélgetni. Néha kijöttek a lakásunkra is, anyámmal akartak beszélni, de ő sosem volt otthon. Elvileg tudniuk kellett, hogy mi történik otthon.”A 28 éves Zsolt erősen kritizálja a rendszert, szerinte nem kaptak semmilyen segítséget, senki nem figyelt arra, valójában mi történik a négy fal között.

A családok együttmaradásáért küzdenek

Szilvási Léna szerint Zsolt történetében is megragadható lett volna az a pillanat, amikor a család elkezd szétesni és kicsúszik az anya lába alól a talaj. “Ha az édesanya támogatást kapott volna, hogy ne roppanjon össze annak a súlya alatt, hogy tönkrement a házassága, elvesztette a munkáját, és ott van egyedül két gyerekkel, akiket el kell tartania, hogyha az első pillanatban kapott volna támogatást a munkahelykereséshez, a gyerekekkel való kapcsolatához, ez a család megmenthető lett volna” – vallja Szilvási Léna, aki szerint sokszor elég egy kis lökés, hogy egy család újra talpra álljon.

Az SOS családmegerősítő programjában a családokat még saját otthonukban próbálják megtámogatni, vagy már kialakult válsághelyzet esetén azonnal beavatkoznak.

“A segítség sokféle lehet. Amíg a krízishelyzet tart, mi segítünk például a szülők közötti konfliktus rendezésében, szenvedélybetegség kezelésében, munkahelykeresésben, vagy a lakáskörülmények javításában. Ideiglenesen a gyereket és az anyát is el tudjuk helyezni kecskeméti otthonunkban, a Kuckóban. Mindig a helyi igényekhez igazítjuk családmegerősítő programunkat, ezért Battonyán például gazdálkodni tanítjuk a családokat és anyagi helyzetüket próbáljuk stabilizálni”– mondja Szilvási Léna.

Az októberben futó kampányban az SOS Gyermekfalvak virtuális kéznyomokat gyűjt az alapítvány weboldalán. Minden kéznyom után a Dr. Oetker 500 forinttal támogatja az alapítvány családmegerősítő programját.

A kampány mellé olyan hírességek álltak, mint Szabó Győző, Kamarás Iván, Száraz Dénes, Csizmadia Ildikó színészek, Tóth Vera, Szalóki Ági, Oláh Gergő, Pál Dénes, Radics Gigi, Rutkai Bori, Harcsa Veronika énekesek, az Irie Maffia frontembere, Sena, a Padödö, a Budapesti Fesztiválzenekar, Polgár Judit sakkolimpikon, Vajda Attila olimpikon, vagy a Budapesti Fesztiválzenekar.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top