1. Miért akarok szakítani ezzel az emberrel?
Persze ha szakítani akarunk, kézenfekvőnek tűnhet, hogy erre tudjuk a választ, azonban sokszor inkább megmagyarázhatatlan érzések, hangulatok vezérelnek minket – ez pedig nem biztos, hogy jó. Próbáljunk racionális választ adni a döntésre: mik a problémák, miért nem akarok vele lenni? Ha pedig nincs válaszunk, érdemes elgondolkodni.
2. Tudunk dolgozni ezeken a problémákon?
Ha meg tudjuk nevezni a gondokat, problémákat, kezdjünk el azon tűnődni, van-e megoldás? Ne dobjunk el egy értékes köteléket, ha úgy érezzük, tudunk dolgozni a problémákon, ugyanakkor így könnyen rájöhetünk arra is, van-e valami gyógyíthatatlan, ami miatt muszáj lesz hogy elváljanak útjaink.
3. Megbánom majd ezt a döntést?
Ezt persze szinte lehetetlen előre megjósolni, de próbáljunk meg kicsit a jövőbe nézni. Ehhez érdemes alaposan átgondolni az első két kérdést: ha tudom, hogy vannak azonosítható problémák (első), amiken nem tudok változtatni (második), akkor valószínű, hogy jó döntést hozok, és nem fogom majd megbánni a szakítást.
4. Milyen lesz az életem a szakítás után?
Végre csinálhatom a dolgokat, amiktől távol tartott a másik, vagy üresnek érzem majd magam? Ha egyedül vagyunk, több időnk jut magunkra, a barátainkra, a saját hobbijainkra, akkor is, ha ez egy párkapcsolat biztonságából elsőre ijesztőnek tűnhet. Képzeld el egy napodat egyedül, egyedülállóként, és nézd meg, hogyan érzed magad ettől.
5. Mit tanultam ebből a kapcsolatból?
Az egész kapcsolat átértékelése segíthet meghozni a döntést. Fejlődtem? Visszahúztak? Esetleg lenne lehetőségem további fejlődésre? Vagy inkább elszürkülnék, fásult lennék a másik mellett? Vizsgáld meg, milyen emberré lettél, lehetsz a másik mellett, és ezt is vedd figyelembe, mikor véget akarsz vetni kapcsolatodnak.