nlc.hu
Család
A családi vakáció lehet stresszmentes – tapasztalt szülők tanácsai

A családi vakáció lehet stresszmentes – tapasztalt szülők tanácsai

Sokszor halljuk szülőktől, hogy a pihenés akkor kezdődik, amikor visszatérnek a családi vakáció után a munkahelyre. Pedig lehet stresszmentes is a családi nyaralás, a megkérdezett anyukák a szervezésben látják a békés vakáció titkát.

A káosz, kapkodás, hisztis gyerekek helyett elérhető az a fajta családi vakáció, melynek során a szülők nem őszülnek rohamosan és a gyerekek sem érzik azt, hogy végig lettek hajtva háromszáz múzeumon akaratuk ellenére. A megkérdezett anyukák főleg a külföldi nyaralásokkal kapcsolatban nyilatkoztak, mert ezek a vakációk rejtik magukban a legtöbb csapdát, ha gyerekekkel indulunk útnak.

Zoé és Anita is a saját kárán tanulta meg, hogy a profi szervezés és időbeosztás nélkülözhetetlen a családi nyaraláshoz.

Zoé családja már a kisebbik fiuk kétéves korában elkezdte a külföldi nyaralásokat, számára az első pár ilyen alkalom maga volt az őskáosz.

„Utólag már látom, milyen nagy bátorság volt részemről, hogy nekiindultunk a külföldi utaknak a négy- és kétéves fiunkkal. Az első nagy problémát az jelentette, hogy a repülésre nem készültem fel elég játékkal és a kicsi minősíthetetlenül viselkedett, nem akart megülni az ülésben, hisztizett a kétórás repülőút alatt, én meg kétségbeesetten próbáltam csitítani, hogy ne zavarja a többi utast. A következőre már alaposan felkészültem, és inkább kifizettem még egy kézipoggyász díját, de minden kedvence ott volt nálunk a repülőn, hogy legyen bőven választéka játékokból. Ez aztán egyszerűsödött, amikor már megtanulta kezelni a tabletet, mert azzal könnyebben lekötötte magát.”

Az első alkalommal városnézést is terveztek a szülők, de aztán be kellett látniuk, hogy két kicsi gyerekkel erre nem sok esélyük van.

Alapjában véve nem vagyunk egy strandon üldögélős család, ezért beterveztünk mindenféle programot a nyaralásba, de az első két napon kiderült, hogy teljesen felesleges volt, mert a felét sem tudjuk megnézni. El kell fogadni, hogy a gyerekek irányítanak egy családi vakáción, úgy kell kiválasztani a helyszínt és a programokat, hogy az nekik megfelelő legyen. Mert ha elfárad a lábuk, alvásidő van, éhesek, szomjasak, pisilni kell, nincs kedvük megnézni valamit, akkor nem érdemes harcolni velük, mert a szülők húzzák a rövidebbet. A vakáció a szervezésen múlik, és hogy mennyire tudjuk elengedni az elképzeléseinket, és csak élvezni a gyerekeink társaságát ott, ahol épp vagyunk.

Zoé titka az, hogy nagy vonalakban felvázolja már jó előre, hogy milyen napirendet kell követniük a nyaralás alatt is ahhoz, hogy mindenkinek jó legyen. Belefér egy napba egy kötött program, de azon kívül hagyja, hogy a gyerekek határozzák meg, hogyan alakul a nyaralás.

családi vakáció tapasztalat

Részlet a Vakáció című filmből – Forrás: iMDb

Anita arra esküszik, hogy szigorúan tartani kell az otthoni rutint a gyerekeknél a vakáció alatt, és nem erőlteti az étteremben étkezést.

„Nálunk az vált be, hogy akárhol is vagyunk, mindig tartjuk a gyerekek napirendjét. Az első nyaraláson azt hittem, majd laza anyaként hagyom, hogy ne aludjanak délután és belefér, hogy az esti alvást is rugalmasabban kezeljük, de nagyon ráfáztunk, mert a gyerekek extra hisztisek és nyűgösek lettek tőle, így inkább idegeskedés volt csak a nyaralás. Most már profin úgy szervezem meg a vakációkat, hogy nem távolodunk el annyira a szálláshelytől, hogy ne érjünk vissza ebédre és utána rögtön megy mindenki pihenni az ágyába. Ez nekünk is jó a férjemmel, mert ilyenkor van egy órányi szünetünk, amikor kávézhatunk, olvashatunk, bambulhatunk ki a fejünkből.”

Anitáék olyan szállásokat keresnek mindig, ahol maguknak tudják megoldani az étkezéseket. Lehetőleg úgy, hogy messzire elkerülik az éttermeket. Ez egyrészt költséghatékonyabb, másrészt pedig a gyerekekkel mindig csak a konfliktusforrás volt az éttermi ebéd és vacsora.

„Tudnak persze jól viselkedni a gyerekeim, de amikor már fáradtak az egész délelőttös strandolástól vagy városnézéstől, akkor azért hamarabb kiborulnak ők is. Például azon, hogy nem jön elég gyorsan az étel, vagy mégsem ízlik nekik, amit választottak az étlapról.

Ezért döntöttünk úgy, hogy magunknak főzünk inkább, nagyon egyszerű ételeket. Este, miután letesszük őket, összedobjuk másnapra az ebédet, nap közben pedig egy boltba mindig beugrunk a másnapi ételeket megvenni. Így olcsóbban is jön ki az étkezés, meg békésebb is az élet.

Ha olyan országban járunk, aminek van valamilyen jellegzetes étele, akkor azért nyilván beülünk egyszer-kétszer étterembe, hogy ezt megkóstoljuk, de arra ügyelünk, hogy túlnyomó többségben a saját főztünket együk.”

Anita szerint a békés családi nyaralás titka az, hogy előre kell gondolkodni alaposan. Már pakolásnál hosszú listákat gyárt, hogy mire lehet szükségük egy-két hét alatt, amíg nem lesznek otthon.

„Mániákusan írom a listákat amúgy is, úgyhogy nem teher a nyaralás előtt is összeírni, mire lesz szükségünk, aztán az alapján pakolok. Előre kigondolom a programokat is, utánanézek a neten, hogy milyen lehetőségeink vannak gyerekkel az adott városban, és mindent felírok napra lebontva.

A saját életemet egyszerűsítem le vele, meg így meg tudom beszélni a gyerekekkel is előre, hogy mi fog történni aznap, mire számíthatnak, ezzel elejét veszem a nyafogásoknak. Van szavazati joguk, ha azt mondják egy programra, hogy nem szeretnének oda elmenni, akkor figyelembe vesszük természetesen, hiszen az ő nyaralásuk.

De azt nem tévesztem szem elől sosem, hogy ez az én és az apjuk szabadsága is, négyen vagyunk a családban, mind a négyen jól szeretnénk érezni magunkat a családi nyaraláson.”

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top