Sajtótájékoztatón adott hírt Semmelweis Egyetem az első magyarországi rekeszizom-pacemaker-beültetésről, amit az egyetem I. sz. Gyermekgyógyászati Klinikáján hajtottak végre egy ötéves kisfiún még májusban.
A kis páciens a műtétig folyamatos éjszakai gépi lélegeztetésre szorult, de az operáció óta már magától veszi a levegőt éjszakánként is. Szabó Attila, a klinika igazgatója elmondta, a pacemakert kulcslyuksebészeti módszerrel ültették be a gyerekbe, akinek egy ritka, a központi idegrendszer légzőközpontját érintő betegsége van. Ennek lényege, hogy a légzőközpont alvás közben nem működteti a rekeszizmot, ennek következtében minden alváskor gépi lélegeztetésre volt szükség.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora az Európában is egyedülálló beavatkozás kapcsán arról beszélt, az egyetem mindig is törekedett az innovációs megoldások bevezetésére és alkalmazására. Mint mondta, reményei szerint ez az eszköz sok kisgyermeken fog segíteni.
Lódi Csaba, az intenzív terápiás osztály vezetője beszámolt arról, hogy a következő ilyen beavatkozások szeptemberben és októberben várhatók a klinikán.