Minden szülőben ösztönösen működik az, hogy meg akarja védeni a gyermekét mindentől. Ez természetes, csak ha túlzásba esünk vele, akkor többet ártunk, mint használunk. Fontos, hogy hagyd a gyereknek, hogy néha megtapasztalja, milyen az, amikor kockáztat és elbukik, vagy hogy mit tegyen, ha hibázik. Biztonságos környezetben, úgy, hogy közben ott vagy neki támaszul, ezzel adhatod a legjobb eszközt neki ahhoz, hogy később szárnyalni tudjon.
Így készíted fel a gyereket leginkább az életre:
Türelem!
Ne rohanj egyből megmenteni a gyerekedet, ha nincs közvetlen veszélyben. Ha látod, hogy mindjárt leesik a mászókáról, akkor persze szaladj oda, de nem kell például rögtön beleszólni, ha vitája akad a játszótéren egy társával. Ha hagyod, hogy egyedül oldja meg a problémáit, akkor fogja megtanulni, hogy a tetteinek pozitív vagy negatív következményei vannak.
Legyél vele nyitott és őszinte!
Beszélgess a gyerekkel rendszeresen csak úgy, a kötelező körökön kívül. Mesélj neki a saját életedről és olyan dolgokról, amikről most már tudod, milyen jó lett volna, ha neked elmondják gyerekkorodban. Magyarázd el a történeteiden keresztül, hogy egyes helyzetekből mit tanultál, milyen tapasztalatokat szereztél a hibáidból.
Vond be a gyereket a pénzügyekbe!
Engedd, hogy bepillantást nyerjen a gyerek abba, hogy miből él a család. Vásárláskor magyarázd el, hogy melyik árucikk mennyibe kerül, és hogy ennyi pénzért mennyit kell dolgoznod. Tanítsd meg, hogyan kezelje a zsebpénzét, válasszátok ki együtt, mire éri meg spórolni. Így segítesz neki, hogy értékelje és helyén kezelje majd felnőttkorában a pénzt.
Legyél pozitív példa a gyermeked számára, és segíts neki azzal, hogy lehetőséget adsz, hogy megoldja egyedül a problémáit, és tanuljon a saját hibáiból.