A Privacy International vizsgálata kiderítette, hogy cikluskövető applikációkon keresztül nők millióinak legintimebb adataihoz juthatott hozzá a Facebook. A jelentés öt ilyen alkalmazást azonosított, melyek közül kettő, a Maya és MIA Fem különösen sok érzékeny adatot osztott meg. A Mayát ötmillióan, a MIA Femet egymillióan töltötték már le.
Mindkét szóban forgó appra bel lehet jelentkezni Facebook-profillal, cserébe az alkalmazások adatokat juttatnak vissza a közösségi oldalnak. Az elemzésből kiderült, hogy az applikációk már azelőtt megkezdték az adatok visszaküldését, mielőtt a felhasználó egyáltalán elfogadta volna az adatvédelmi nyilatkozatot.
A Maya a következő adatokat továbbította a felhasználókról:
- beszámoltak-e görcsökről vagy az emlőik érzékenységéről
- szednek-e fogamzásgátlót
- milyen a hangulatuk
- mikor szexeltek utoljára, és védekeztek-e
A MIA Fem pedig ezeket az adatokat osztotta meg:
- a felhasználók utolsó mentruációjának időpontja és hosszúsága
- fogyasztanak-e kávét, illetve alkoholt
- milyen női higiéniai termékeket használnak
- milyen egészségügyi problémáik vannak, például székrekedés vagy hasmenés
Mindemellett ha az app használója a szexuális szokásairól is beszámolt az alkalmazásban, azok az adatok is eljutottak a Facebookhoz. Az így kapott adatokat pedig a közösségi oldal a tagok azonosítójához kötheti.
A Facebook szóvivője az ügyben úgy nyilatkozott, hogy az applikációk fejlesztőinek egyértelművé kell tenniük, milyen adatokat gyűjtenek, és osztanak meg a felhasználókról. Hozzátette, a cég kapcsolatba lépett a kérdéses alkalmazások üzemeltetőivel a szolgáltatási feltételek esetleges megsértése miatt.
(Nyitókép: iStock)