Család

Dr. Vekerdy Tamás: A gyerek átveszi az anya titkolt aggodalmait, és ez történik vele

A gyerek neurózisa a család neurózisából ered a tanár úr szerint.

Mi állhat vajon a „kezelhetetlen” gyerekek viselkedésének hátterében? Amikor stabil családi háttére van, megkapja a figyelmet és törődést, szeretetet. Dr.Vekerdy Tamás egy nagyon fontos témát fejteget az alábbiakban. 

Vekerdy Tamás pszichológus előadást tart a Pszinapszis – Budapesti Pszichológiai Napok rendezvényén az Angyalföldi József Attila Művelődési Központban 2015. április 19-én (Fotó: MTI / Balogh Zoltán)

„Előfordul, hogy bár a gyerek látszólag kiegyensúlyozott és harmonikus körülmények között él, félelme, szorongása mégis már-már neurotikusnak hat. Ilyen esetekben a félelem okát inkább a család, a szülők életében, lelki alkatában, belső történéseiben kell keresni. Például az anya bizonyos tünetek alapján titokban súlyos betegségtől félti férjét, de erről senkivel sem beszél. Ez rendkívül nyomasztóan hathat a gyerekre, akiben rejtélyes módon megjelennek azok a képzetek és érzelmi tartalmak, amelyek a szülőben jelen vannak. Nagyon érdekes, amikor például a gyerek a pszichológusnál lejátszik valamit, amiről senki sem tud, csak mondjuk az anya. Az anyának mondta meg az orvos, hogy a férje súlyos beteg, és az anya állítja, hogy senkivel nem beszélt róla – a gyerekkel sem, természetesen. A gyerek mégis betegséget (netán halált) játszik a pszichológusnál, mert valamilyen értelemben átveszi az anya képzetáramlását, és az ő tagolt aggodalma tagolatlan félelemmé alakul benne. Szóval a gyerek reagál a család feszültségeire, szorongásaira, sőt titkaira, tabuira is. A gyerek neurózisa tehát a család neurózisából, félelme a család szorongásos állapotaiból is adódhat.”

Ha kíváncsi vagy, mit mondott még Vekerdy tanár úr, kattints Illúzió oldalára.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top