Amerikában az iskolai lövöldözés nem ismeretlen jelenség, időről időre megtörténnek brutális esetek. Az ezt megelőző 60 évben a fiatalkorúak és tanulók legnagyobb eséllyel közlekedési balesetek áldozatai lehettek. A 2012-es Sandy Hook általános iskolai lövöldözés óta – ahol 26-an vesztették életüket – azonban megugrott az iskolai gyilkosságok száma: az elmúlt évtizedben több mint 900 alkalommal nyitottak tüzet iskolákban és növekedett az azon kívüli lövöldözések száma is.
A statisztikák szerint
csak 2020-ban több mint 10 ezer amerikai fiatalt lőttek le.
A fegyverszabályozás érthető módon az egyik legmegosztóbb téma az Egyesült Államokban, ugyanis nagyon erős a fegyverlobbi mind az állambeli, mind az országos politikában.
Golyóálló, instant szoba
A lövöldözések miatt a diákokat Amerika majdhogynem minden iskolájában felkészítik arra, mit kell tenniük, ha fegyveres merénylő van az épületben, miközben a lakosság (Texasban például minden korlátozás nélkül) szabadon vásárolhat lőfegyvereket. Érthető, ha az iskolákat próbálják minél biztonságosabbá tenni: egy alabamai általános iskola bemutatott két gyorsan felállítható golyóálló szobát, ami megvédené a diákokat egy esetleges tömeges lövöldözéssel szemben. Az Egyesül Államokban először a cullmani West Elementary School két osztálytermében helyeztek el egy ilyen pánikszobát, ami egyébként 60 000 dollárba kerül.
A kihajtható szobát úgy tervezték, hogy amikor nincs rá szükség, a falakhoz illeszkedve táblaként működjön, tömeges lövöldözés vagy viharos időjárás esetén azonban 10 másodpercen belül egy golyóálló szobává alakítható. Kilincs nélküli ajtóval van felszerelve, hogy megvédje a diákokat attól, hogy egy fegyveres kívülről léphessen be, és belülről is zárható.
Kevin Thomas a KT Security Solutions nevű cég tulajdonosa a Daily Mailnek elmondta, hogy az eredeti terméket ballisztikai menedéknek tervezték a hadsereg számára, de a Texas állambeli uvalde-i iskolai lövöldözés után cége az iskolások felé fordította a figyelmét. A fal terezője azért fejlesztette ki a biztonságos szobát, mert tenni akart valamit a gyerekek védelmében.
„Nem tudom ellenőrizni a politikát, nem tudom ellenőrizni a fegyverek ellenőrzését, nem tudom ellenőrizni a mentális betegségeket, nem tudom ellenőrizni mindezeket. Nem vagyok politikai döntéshozó’ – mondta Thomas. „Én csak egy vállalkozó vagyok, aki kint él az erdőben Jones Chapelben, de hiszek abban, hogy képesek vagyunk innovatív dolgokat csinálni addig is, amíg a nagyobb problémákat meg nem oldjuk” – tette hozzá.
A gyerekek jól fogadták
A Vice cikkéből pedig az is kiderül, hogy a diákok jól fogadták a biztonságos szobát, amit egyelőre nyitva tartanak, hogy a gyerekek használhassák a mindennapokban. Ha például jó jegyet kapnak, megcsinálják a házi feladatukat, akkor pénteken kapnak egy kis szabadidőt a „Nyugalom Házában”, ahogy ők hívják. Ott szabadon olvashatnak, játszhatnak, társasozhatnak.
Eric Mackey, az alabamai iskolák főfelügyelője szerint az új golyóálló szoba csak egy része annak a törekvésnek, ami a gyerekek védelmére irányul. „Minden iskola más és más. Némelyik közvetlenül az utcáról nyílik,némelyiknek több bejárata van, némelyik vidéken van, van ahol rendőr van szolgálatban, máshol egy seriffhelyettes érhető el baj esetén, aki 20-30 percre is lehet az iskolától. Szóval nincs mindenre egyforma megoldás” – mondta a Daily Mailnek.
Alabamában 1970 óta 42 iskolai lövöldözés történt a World Population Review szerint.