nlc.hu
Család
Hogyan beszélj egy kisgyerekkel a halálról?

Hogyan beszéljünk a gyerekekkel a halálról? – Útmutató szülőknek a nehéz beszélgetésekhez

A gyerekek sokkal nyitottabbak a halálról való beszélgetésre, mint azt a felnőttek gondolják. De hogyan beszélgessünk velük az elmúlásról gyász idején? Dr. Nuridsány Eszter gyermekpszichiáterrel beszélgettünk a témában.

Ha egy gyerek elveszíti egy szerettét, hasonló gyász érzelmeket él át, mint egy felnőtt, de előfordulhat, hogy nem tudja ugyanúgy kifejezni. Amikor például a kisfiam egyik óvodáskorú barátja elvesztette a nagypapáját, látszólag teljesen közönyös hangnemben számolt be róla bárkinek, akivel összetalálkozott. Ugyanakkor egy hasonló korú kislány, amikor a gyerekek a nagymamákat köszöntötték az óvodai anyák ünnepségen, könnybe lábadt szemmel hajtotta le a fejét, és elcsukló hanggal szavalta a verset.

Úgy gyászolt, mint egy felnőtt, aki frissen vesztette el a nagyszülőjét.

Hogy egy gyerek miként reagál le egy halálhoz kapcsolódó élményt, látszólag teljesen véletlenszerű, látszódhat rajta izgalom, harag, közömbösség, szomorúság, agresszió vagy elkeseredés. Néha úgy tűnhet, hogy elfogadja a halált, később mégis kiütközhet a viselkedésében valami szokatlan. Amit pedig mi, felnőttek tehetünk annak érdekében, hogy megkönnyítsük számukra a halállal való találkozást, az az, hogy megadjuk nekik az ehhez szükséges időt, teret és támogatást. Hogyan? Erről dr. Nuridsány Eszter gyermekpszichiátert kérdeztük.

dr. Nuridsány Eszter

dr. Nuridsány Eszter

Korunkra nagyon jellemző a halál és a veszteség tabusítása, amelynek része az is, hogy a gyerekeinket is meg akarjuk védeni attól, hogy szembesüljenek ezzel az élménnyel. Miért fontos őszintének lenni a gyerekekkel a halál körüli témákban is?

Mivel a halál az élet természetes része, fontos, hogy már kisgyermekkorban megismerkedjenek ezzel a ténnyel. Ha időben beszélünk róla, segíthetünk nekik megérteni ezt a nehéz témát és könnyebben megbirkózni a veszteséggel, ha bekövetkezik. Gondoljunk csak bele, milyen sokféle módon találkozhat egy gyermek a halállal a mindennapi életben, egy elpusztult rovar, egy elütött állat, vagy akár egy meseszereplő halálának képében. Ezek az élmények, bármennyire is apróknak tűnnek, segíthetnek megérteni a halál fogalmát.

A szülőket általában a legjobb szándék vezérli, amikor olyan eufemizmusokat használnak az elhunyttal kapcsolatban, mint hogy „megpihent”, „örökre elaludt” vagy „az égbe költözött”, mégis visszafele sülhet el. Mi a baj ezekkel?

Előfordul, hogy eufemizmusokat használunk, hogy megkíméljük a másikat, de ez valójában csak a valóságot fedi el. Többször találkoztam azzal, hogy a szülők a nagyszülő halálát úgy mesélték el gyermeküknek, hogy máshova költözött. Gondoljunk csak bele, milyen frusztrációt szülhet az a gyermekben, ha valaki csak úgy eltűnik és nem jön vissza, hiszen az utazásból haza szoktunk jönni! A halál nem csak egy pihenés, amiből felébredünk. A tabu és a titok méregként hathat: a gyerek nem kap a nehéz eseményekre megfelelő magyarázatot, de közben érzi a család fájdalmát, hiszen az érzéseinket nem tudjuk elhazudni.

Ezek a tapasztalatok összeegyeztethetetlenek, és hamis félelmeket, akár fóbiát is kialakíthatnak, miközben nehezítik a gyász feldolgozását is. 

Elvesszük a gyerekektől a lehetőséget, hogy megértsék és elfogadják a halál tényét, és valójában nem a gyermeket kíméljük, hanem saját magunkat attól a kellemetlenségtől, hogy beszélgetni tudjunk számunkra kényelmetlen témákról. Amit nem értünk, azt az elménk kipótolja. A nagypapa azért utazott el, mert nem voltam jó? Ha a nagymama nem ébred fel, az velem és a szüleimmel is megtörténhet? És ezek a hamis félelmek az idővel csak tovább gördülnek, hiszen gondolat gondolatra épül, befolyásolhatják a világról alkotott képünket. A másik véglet pedig az, ha túlságosan realisztikusan beszélünk a halálról. A betegség részletei, a hamvasztás leírása felesleges, ijesztővé és feldolgozhatatlanná teszik a halál tényét. Érdemes nyíltan és őszintén beszélni a veszteségről, természetesen az életkori sajátosságokat figyelembe véve.

Anya és lánya régi fényképeket néznek

Fotó: Getty Images

Hogyan beszéljünk mondjuk egy 3 év alatti és egy 3 év feletti gyerekkel a halálról, amikor annak épp aktualitása van, például meghal például egy nagyszülője?

A kisebbek számára azt kell kiemelni, hogy az elhunyt nem tér vissza, a nagyobbaknak pedig már részletesebben is elmesélhetjük, mi történt. Egy óvodáskorú gyermeknek mondjuk el, hogy a nagymama elment, és már nem lesz velünk, nem süt többet barackos süteményt. Ebben a korban még előfordulhat, hogy a gyereknek van egy saját, mesebeli elképzelése a halálról, például hogy az elhunyt visszatér. Fontos, hogy ezt a hitet ne vonjuk kétségbe, ugyanakkor finoman mondjuk el a saját nézőpontunkat is.

A gyerekek, főleg egy bizonyos életkorban, nagyon szeretnek kérdezni. Érdemes a szülőnek valamilyen módon felkészülnie a halállal kapcsolatos kérdésáradatra?

A gyerekek őszintén kérdeznek és kíváncsiak a világra, mindaddig, amíg nem érzik a felnőttek ellenérzését. A gyerekek kérdeznek, ha nem értenek valamit. Előfordul, hogy ugyanazt többször is megkérdezik, de ez így van rendjén. Ahogy a tananyagot is elismételjük, úgy tanulunk, így érti meg a gyermek a világ működését is. A gyerekek természetes kíváncsisága miatt gyakran kérdeznek olyan dolgokat, amire még mi sem tudjuk a választ. Ez nem baj!

Az őszinteség és a nyitottság segít nekik megérteni, hogy a világ tele van rejtélyekkel, és hogy rendben van az, ha nem tudunk mindent.

Inkább meséljünk neki az elhunytról, a kapcsolatunkról, hogy nekünk miért volt fontos. Rajzolhatunk együtt és levelet is írhatunk neki. Olvassunk együtt meséket a halálról, ezek segíthetnek a gyerekeknek a megértésben.

Nagymama és unoka

Fotó: Getty Images

Fontosnak tartod, hogy általánosságban is beszéljünk a halálról a gyerekekkel? Például amikor találunk egy elpusztult állatot a kertben, vagy a mesében, amit olvasunk, meghal egy szereplő, hogyan beszélgessünk róla?

A halál az élet része. Érdemes foglalkozni ezzel a témával. Ha látunk egy elhullott állatot vagy elveszítjük házi kedvencünket, ne csináljunk úgy, mintha nem történt volna semmi. A gyerekek a mi érzéseinket fogják érezni. Legfőképpen beszéljünk őszintén a halálról, mert biztonságérzetet ad, ha tudják, hogy erről a témáról lehet beszélni, kérdezhetnek és nem kell félniük az igazságtól. A gyerekek sokkal fogékonyabbak, mint gondolnánk. Ha elhanyagoljuk ezt a témát, ők a környezetükből, a médiából vagy más forrásokból kapnak torzult képet a halálról, ez pedig félelmet és szorongást szülhet bennük.

Bár a halál univerzális, mindenkinek megvannak a maga kapcsolódó vallási, spirituális vagy egyéb hiedelmei. Szerinted érdemes ezeket átbeszélni a gyerekkel?

Ha a gyermek megismeri a család vagy a közösség hiedelmeit, biztonságérzetet nyújthat neki. Tudja, hogy van egy magyarázat a halálra, és érzi a mi nyugalmunkat, amelyet az adott hit tud adni.

Például a halál utáni élet esetében, aki vallásos, mondhatja azt, hogy az elhunyt a mennybe költözött, de erről annak is lehet elképzelése, aki nem hívő.

A közös hiedelmek erősíthetik a családi kötelékeket és az identitásérzetet. Sok hiedelem pozitív képet fest a halál utáni életről, ami megnyugtathatja a gyermeket.

Gyerekkel a temetésen

Fotó: Getty Images

Napjainkban a szülők igyekeznek “megkímélni” a gyerekeket a temetésektől, ezért ha van rá mód, inkább nem is viszik el őket a szertartásokra. Mit gondolsz, van helye egy gyereknek egy temetésen?

A pszichológia hangsúlyozza, hogy a temetési szertartásoknak fontos szerepük van a gyászfeldolgozásban. A rituálék segítenek a veszteség feldolgozásában és az elengedésben. Természetesen figyelembe kell venni a gyermek életkori sajátosságait és érettségét, és nem kell, hogy minden részletében jelen legyen a szertartáson. Bár a gyerekek számára is ez egy nehéz időszak, segíthet nekik megérteni, hogy mi történt, és hogy a család együtt van ebben a nehéz helyzetben. A gyász akkor ér véget, amikor elfogadjuk, hogy az elhunyt bennünk él tovább.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top