Egy új kutatás szerint a barátokkal és családdal való interakciók elősegítik egészségünk megőrzését. Kapcsolataink erősítik immunrendszerünket és csökkentik az olyan betegségek kockázatát, mint amilyen a szívbetegség, stroke vagy a 2-es típusú cukorbetegség.
Az Egyesült Királyság Biobankjába toborzott több mint 42 ezer felnőtt vérmintáiból végezték el a vizsgálatokat és tették közzé annak eredményét a Nature Human Behavior című folyóiratban.
A vizsgálat arra az eredményre jutott, hogy mind a társadalmi elszigeteltség, mind a magány összefügg a rosszabb egészségi állapottal és a korai halállal.
“Az általunk azonosított fehérjék támpontokat adnak a szociálisan elszigetelt vagy magányos emberek rossz egészségi állapotának hátterében álló biológiához, rávilágítva arra, hogy a társas kapcsolatok miért játszanak olyan fontos szerepet egészségünk megőrzésében” – mondta el Jianfeng Feng, a Warwicki Egyetem professzora. A magány következtében magasabb szinten termelődő fehérjék egyike az ADM volt vizsgált vérminták szerint. Ez a fehérje fontos szerepet játszik a stresszre adott válaszban, valamint a stresszhormonok és oxitocin szabályozásában.
Egy másik fehérje, az ASGR1 pedig a magasabb koleszterinszinttel, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatának növekedésével jár együtt. Mindezen túl azonosítottak olyan fehérjéket is, melyek az inzulinrezisztencia, az érelmeszesedés és a rák kialakulásában játszanak szerepet.