

Létezik egy olyan viselkedési zavar, mely általában az idősebb felnőtteket érinti. Különösen veszélyeztetettek, ha egyedül élnek. Mutatjuk, mivel jár a probléma és hogyan kezelhető!
Mi az a Diogenész-szindróma?
A Diogenész-szindróma nem más, mint egy viselkedési rendellenesség, méghozzá általában az egyedül élő idős embereket érinti. Akik ebben szenvednek, elkezdik elhanyagolni higiéniájukat, étrendjüket, sőt még egészségüket is. Eközben pedig nagy mennyiségű pénzt és háztartási hulladékot halmoznak fel otthonukban. Jellemző rá, hogy elutasítják a külső segítséget, általában azért, mert nincsenek tisztában helyzetükkel vagy annak súlyosságával.
A szindrómát 1975-ben nevezték el a görög filozófusról, Diogenészről. Általában 65 éven felülieknél jelentkezik, többnyire akkor, ha egyedül élnek. Gyakran olyan mentális betegségekkel is társul, mint a demencia, depresszió, személyiségzavarok.
A Diogenész-szindróma tünetei
Jellemző, hogy az érintett elhanyagolja személyes higiéniáját és saját környezetét is. Gyakran társadalmi elszigeteltség kíséri, mely otthoni bezártsággal társul. Megváltoznak a kognitív funkciók és az ítélőképesség, a felesleges tárgyak pedig egyre csak gyűlnek a beteg otthonában.
A probléma megelőzése és kezelése
Kulcsfontosságú a korai felismerés, mely gyakran a közvetlen környezetre hárul. A kezelés egyesíti magában az orvosi ellátást, a pszichológiai támogatást és szociális szolgáltatásokat, de a beavatkozás különösen összetett, ha az illető nem cselekvőképtelen, hiszen bármilyen segítséget megtagadhat. Részletes diagnózisra azonban elvégezhetők a megfelelő beavatkozások az önveszélyeztetés elkerülése érdekében.