nlc.hu
Család

Nem hiszed el, milyen nevek lettek idén anyakönyvezhetők itthon!

Nincs oka panaszra annak, aki most keres nevet a gyerekének: már összesen 4.686 utónév anyakönyvezhető itthon, melyek között igazi gyöngyszemek is felbukkannak!

Nem telik el egyetlen hónap sem úgy, hogy ne gyarapodjon új névvel a hazánkban anyakönyvezhető keresztnevek sora. Idén már többször is megesett, hogy csak lánynevek kaptak zöld utat, de azért a fiúnevek listája is bővült néhány újdonsággal!

Fotó: Getty Images - EvgeniiAnd és Canva.com

Fotó: Getty Images – EvgeniiAnd és Canva.com

Ha idén is folytatódik az az eddig működő tendencia, hogy a szülők az őszi mellett a tavaszi hónapokban bizonyulnak legaktívabbnak az új nevek kérvényezését illetően, kijelenthetjük, hogy épp benne vagyunk a „szezonban”.

Ez a leggyakrabban kérvényezett keresztnév

Raátz Judit, a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont főmunkatársa azt mondta, akadnak olyan hónapok, hogy 40-50 kérvény is befut hozzájuk a hivatalba, aminek végül csak töredéke válik valóban anyakönyvezhető utónévvé, hiszen szigorú szempontrendszer alapján mérlegelik, melyik név kerülhet használatba és melyik nem.

A leggyakoribb ok, ami miatt fennakad a rostán egy-egy utónév, az a helyesírás: kormányrendelet szabályozza, hogy az újonnan kérvényezett nevet minden esetben a mai köznyelvi kiejtésének
megfelelően, a mai magyar helyesírás szabályai szerint kell bejegyezni, amit sok kérvényező figyelmen kívül hagy.

Csaknem minden hónapban a döntéshozók asztalára kerül a Noah fiúnév, annyira sokan szeretnék ezt itthon meghonosítani, de a fent említett szabály miatt csalódniuk kell. A másik ok, ami miatt nem valószínű, hogy Magyarországon bármikor is használatba kerülhet, az az, hogy a Noa lánynévként már jó ideje anyakönyvezhető

Bár biztos nem jó érzés, amikor elutasítják az anyakönyvezésre javasolt utónevet, szerencsére igazán színes – és folyamatosan bővülő – palettáról választhatnak a névkeresőben lévők itthon is!

Nézd meg a legfrissebb, itthon elfogadott utóneveket, amik között találni arab, török, perzsa, latin, görög, skandináv, nigériai, szanszkrit, sőt még vietnámi nevet is!

10 új név, ami 2025-ben lett anyakönyvezhető

10 fotó

ajánlott videó

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top