Kiváltó ok lehet a magas sarkú cipő is |
A visszér már egészen fiatal korban kialakulhat, és a nőket gyakrabban érinti, mint a férfiakat. Mindamellett, hogy örökletes, vannak tényezők, melyek növelik a kialakulásának esélyét: például a túlsúly, a túl sok állás vagy ülés, a dohányzás és a mozgásszegény életmód.
Szakemberek szerint Magyarországon minden ötödik embert érinti ez a probléma, ráadásul egyre többeket és egyre korábban. A tapasztalatok azt mutatják, hogy már csak a komoly tünetek kialakulásakor keressük fel a szakembert, és többnyire akkor is esztétikai okokból.
Mi is a visszér, és mi segítheti elő a kialakulását?
Az öröklött kötőszöveti gyengeség (vagyis a hajlam) és az egészségtelen életmód a visszeresség kezdő párosa. A sok állás, ülés miatt pang a vénákban a vér, melyek fala a kötőszöveti gyengeség miatt ettől a pangó vérmennyiségtől könnyen kitágul. A tágult érben a billentyűk működése károsodik, tovább fokozódik a nyomás, tovább tágul az ér. Ahhoz, hogy a megváltozott méretű vénák elférjenek, kacskaringóssá válnak és kidudorodnak. A visszeres tágulatok mindamellett, hogy nem szépek és fájdalmasak, még további komoly szövődményeket is okozhatnak, például idült vénás elégtelenséget, vénagyulladást, következményes bőrtüneteket vagy vénás fekélyt. Ha problémánk van, mindenképp forduljunk orvoshoz!
Ha hajlamosak vagyunk lábdagadásra, előnyös lehet a kompressziós harisnya viselése, amit érdemes korán reggel felvenni, még mielőtt bedagadna a láb. Kerülni kell, hogy a vérrel megtelt, kidudorodott visszereket a bokáktól távol, tehát magasan fent a lábszáron szorítsuk el, ez ugyanis megakadályozza a feszülő vénák kiürülését.
Tudjon meg többet a www.lioton.hu-n »