A hosszabb alvás hatásosabb lehet a fájdalomcsillapító gyógyszereknél – állítják amerikai kutatók. Teszteredményeik szerint 10 óra alvás – azaz két órával több az általában ajánlott nyolcórásnál – eredményesebben csillapítja a fájdalmat, mint a kodein.
A Henry Ford kórház orvosai négy éjszakán át vizsgálták kísérleti alanyaik alvásának hosszát, nappal pedig fájdalomküszöbüket. Aki 10 órát aludt, 25 másodperccel tovább tudta kezét forró felületen tartani, mint a legfeljebb 8 órányit alvó társa, de jobban tűrte a kínt azoknál is, akik – egy korábbi kísérlet során – 60 milligramm kodeint kaptak a “tűzpróba” előtt.
Jó tudni ezt, hiszen a karácsony fokozottan fájdalomesélyes időszak: tíz emberből nyolcat ér kisebb baj, és a komolyabb balesetek is gyakoribbak.
A legjellemzősbb a megfázás miatti torokfájás, továbbá a jeges-havas úton történő elcsúszás miatti sérülés, de a pulykasütésnek is bőven van áldozata: minden hatodik szakácskodó megégeti a kezét. Mindehhez jön az izgalom és idegeskedés miatti fejfájás, ráadásul még az ajándékok kicsomagolása is okozhat kínt: nem egy embernek vágta már meg ujját papír vagy csomagolószalag.
Ennél súlyosabb sérülések adódhatnak a fenyőfa faragásából, de a karácsonyfa másképpen is veszélyforrás: a zárlatos égők, a csillagszórók, esetenként a gyertyák okozhatják a legnagyobb kárt az ünnepi időszakban. És akkor hol van még a petárdaszezon!