Már csak az anatómiai különbségek miatt is rengeteg olyan betegség létezik, melyek áldozatai kizárólag nők, előfordulnak olyanok is, amelyektől bár a férfiak is szenvedhetnek, mégis többnyire a nőket érik el. Előbbieket elsősorban a női nemi szervekhez (méh, petefészek, petevezeték, hüvely, mell) kötik, de a tipikus női betegségek között tartják számon a húgyúti megbetegedéseket is. (Rengeteg az olyan nő, aki már a legkisebb emeléstől vizeletmegtartási zavaroktól szenved, és ez nem csak az őszülő korosztályhoz tartozók problémája.) Egyes kórok a női szervezet hormonális átalakulásakor jelentkeznek, például a pubertáskor vagy a változókor kezdetén, ezek nemcsak a szervi, de a lelki bajok okozói is egyben.
A lelki bajok okait jellemzően a nő szociális körülményei között kell keresni; a migrén, az állandó fáradtság, a rendszeres fejfájás és a folyamatos hangulatingadozás például sokkal gyakoribb a gyermekeit egyedül nevelő nők vagy a rossz házasságban élők körében, mint a kevesebb stressz hatása alatt élőknél. Kevesen tudják, de rengeteg édesanya szenved kiégéstől (burnout), amiről korábban úgy hitték, hogy tipikusan a dolgozó férfiak problémája. A testképzavar bár mindkét nemet érintő probléma, a bulimiások körében is több a nő. Ám akár lelki, akár szervi elváltozásról legyen szó, a test gazdája sokat tehet azért, hogy a probléma okát, eredetét felkutassa, a szervezet ugyanis az esetek túlnyomó többségében jelez, bár a tünetek nem mindig egyértelműek.
A leggyakoribb panaszok
Mellfájdalmak: Jellemzően a piros betűs napokon feszülnek fájdalmasan a mellek, ami miatt nem kell aggódni, ez természetes, ám a ciklustól független mellfájás mellett már nem szabad szó nélkül elmenni. Lehet, hogy komoly probléma – szív-, gerinc- vagy pajzsmirigyprobléma, netán rákos elváltozás – okozza a fájdalmat, pánikba esni azonban nem szabad, mert az is előfordulhat, hogy egyszerűen csak vitamin- és ásványianyag-hiány okozza a tüneteket, vagy épp egy kisbaba fogant meg.
Mellgyulladás: Jellemzően a szoptatás ideje alatt fordulhat elő, és lázzal, fájdalommal, mellfeszüléssel, a mell területének felmelegedésével és pirosodásával jár. A tünetek azonban nem mindig egyértelműek, gyakran csak lázra panaszkodik a kismama, ám ennek kiváltó oka nagyon sokszor a mell gyulladása. Néha segít az egyszerű hideg borogatás is, azonban az otthoni kísérletezgetés nem ajánlott, bizonyos esetekben csak az antibiotikum-szedés használ. Ilyenkor a mellet pihentetni kell, ezért a tejtermelődést gyógyszerekkel leállítják, ám hogy ezek után lehet-e majd szoptatni, azt csak az orvos tudja eldönteni.
Húgyhólyaggyulladás: A megbetegedés egyik leggyakoribb tünete a fájdalmas és sürgető vizelési kényszer. Az esetek többségének hátterében bakteriális eredetű fertőzés áll, és ha el akarjuk kerülni, hogy a baj a vesékre is átterjedjen, ami később még vérmérgezést is okozhat, azonnal orvoshoz kell fordulni és minél többet kell inni.
Petefészekciszta: Kevesen tudják, hogy kétféle – funkcionális és valódi – ciszta között teszünk különbséget. Előbbi a tüszőrepedés helyén kialakuló sárgatestből származik, hormontartalmú folyadékot tartalmaz (ez gyakran a menzesz csúszását okozza), majd a menzesz után felszívódik, így kezelést sem igényel. Ezzel szemben a valódi ciszta a menstruáció után nem szívódik fel, megmarad és gyakran meg is nő, a tömlő fala pedig folyadékot termel. Ha a ciszta több menzesz alkalmával sem tűnik el, műtétre lehet szükség, az évek során ugyanis rosszindulatúvá fajulhat. A betegségnek sajnos jellemző tünete nincs, a menzesz késése és az alhasi fájdalmak utalhatnak rá, de biztosan csak a nőgyógyászati ultrahangvizsgálat során derül ki a megléte.
Petefészek- és petevezeték-gyulladás: A fájdalmas betegség elsősorban a szexuálisan aktív nőknél jelentkezik, és komoly alhasi fájdalmakkal, lázzal, folyással, émelygéssel, rosszulléttel, hányással jár. Ilyen tünetek mellett nem szabad otthon kísérletezgetni, azonnal orvoshoz kell fordulni, mert a gyulladásnak akár meddőség is lehet a vége.
Hüvelygomba: Ha egy nőnek hüvelygombája van, az bizony nem tünetmentes, legtöbbször viszketéssel, folyással, kellemetlen szaggal, kipirosodott bőrrel, égető érzéssel jár, a probléma pedig nagyon gyakran a terhes nőket és a cukorbetegeket is érinti. A nőgyógyász ilyen esetben megkerülhetetlen. Amit ilyen helyzetekben a nő tenni tud, az az, hogy nem fogyaszt cukrot, de annál több rostban gazdag ételt eszik.
Menstruációs zavarok: Rengeteg nőt már a menzeszt megelőző napokon és a vérzés napjain is fájdalmak kínoznak. Az alhasi görcsök kisugároznak a hát és a derék területére, de gyakran a mell és a fej is fájni kezd, nem beszélve a fáradtságról, az ingerlékenységről és sorolhatnánk. Óvatos becslések szerint a menstruáló nők mintegy 10 százalékát annyira megviselik a piros betűs napok, hogy megmozdulni sem tudnak, injekcióval kell csillapítani a görcseiket. Rajtuk sokat segít, ha odafigyelnek arra, hogy szervezetüket megfelelő mennyiségű vassal és magnéziummal lássák el.
Köztes vérzés: Rengeteg oka lehet annak, ha egy nőnek köztes vérzései jelentkeznek. Okozhatja például a fogamzásgátló hormontartalma, lehet, hogy másik tablettát kell választani, de megeshet, hogy a méh elváltozása – például gyulladása – vagy egy terhesség a baj forrása. Ilyen esetekben is a nőgyógyászhoz vezessen az első út, ahol viszonylag gyorsan, egy vérvétellel, kenettel vagy ultrahang segítségével hamar kideríthető a baj.
Csontritkulás: Az oszteoporózis egy csontbetegség, amitől rengeteg nő szenved, s bár a csont sűrűségének kóros elváltozása nem jár tipikus tünetekkel, egy hirtelen csonttörés már árulkodó lehet. A megelőzéssel ugyanakkor sokat tehet magáért az ember, a napi rendszeres kalcium- és D-vitamin-bevitellel megelőzhető a baj.