nlc.hu
Egészség
Kamu a PMS?

Kamu a PMS?

Csak megszokásból fogjuk a hangulatingadozásokat a menstruációnkra, állítja egy kutatónő. De akkor miért szenvedünk tőle annyian?

Egy új-zélandi kutatónő szerint nem igaz, hogy a menstruáció előtti hangulatingadozások ötből négy nőt érintenek, ezért teljesen felesleges kapásból a hormonokra fogni azt, amikor egy nő furcsán viselkedik. Sarah Romans több tucat korábbi tanulmány eredményeit összesítette, és ezeknek csak kis része bizonyította, hogy az érzelmi hullámvasút a női ciklusunk velejárója.

Kamu a PMS?

Mindig arra gondolnak

A kutatásoknak csak 15 százaléka igazolta a menetrendszerű hangulatingadozásokat, és több mint harmaduk mutatta ki, hogy a feszültséghullámok valóban jelentkeznek, de nem csak a menstruáció előtt. A pszichiáternő ebből azt a következtetést vonta le, hogy a feszült időszakokat és a váratlan helyzetekben kicsorduló könnyeket nem a hormonális változások okozzák, hanem a stressz és az érzelmi bizonytalanság.

„Ha egy nő ideges, rögtön arra gondol mindenki, hogy biztosan mindjárt megjön neki, ahelyett hogy azt feltételeznék, hogy túl sok stressz éri, vagy valami más valós probléma gyötörné” – magyarázta a kutatónő, és ebben tényleg van valami. Még most is akadnak például olyan férfiak, akik szerint a nők alkalmatlanok vezető pozíció betöltésére, mivel havonta pár napig beszámíthatatlanok, pedig az biztos, hogy rettentően változó, kinél milyen tünetek jelennek meg.

Mi a tapasztalat?

Mi használhat PMS ellen?
  • Az egészséges táplálkozás: kevesebb kávé, só, cukor, és több vitamindús étel.
  • A mozgás, például az aerobik.
  • Az alvás és a nyugodt életvitel.
  • A gyógynövények közül az orbáncfű oldja a szorongást, feszültséget, nyugtató hatású a cickafark is, ami a görcsök ellen is hat, és segíthet a barátcserje is.

„Attól még, hogy a tudomány nem bizonyította az összefüggést a menstruáció és a hangulatingadozások között, én a saját bőrömön érzem, hogy ez nem kamu – mondta nekünk a 28 éves Timi. – A barátaim például egy idő után mind megtanulták, hogy ilyenkor képes vagyok törődő barátnőből kibírhatatlan nőszeméllyé változni. Ha nem lát senki, akkor csapkodni is szoktam idegességemben. A munkámra viszont szerintem ez nincs nagy hatással, ennyire azért tudok uralkodni magamon, de tény, hogy nem ilyenkor vagyok a teljesítőképességem csúcsán. Egyébként én az életem első munkahelyén a férfi főnökömtől azt tanultam, hogy az a nő a veszélyes, akinek nincsen szexuális élete.”

„Menzesz előtt három nappal már tudom, érzem, hogy közelegnek a piros betűs napok – cáfolta a kutatónő állításait egy másik megszólalónk is. – Rettentő feszült vagyok, a humorérzékem vakációra megy. Morcos vagyok, semmi nem sikerül, és nonstop fortyogok. Hiperérzékeny leszek, idegesít a forgalom, a hangzavar, az emberek, a várakozás, a hideg, a túl nagy meleg, a sor a menzán, a telefonok, a családom. Mivel 30 éves fejjel pontosan tudom, hogy ilyenkor milyen vagyok, csendben elvonulok, zenét hallgatok, és finom ételekkel, italokkal kényeztetem magam. Ami a melót illeti, próbálom túlélni ezeket a napokat, de azért szerintem a kollégáim látják, hogy nagyon nincs jókedvem, pedig nagyon próbálom fegyelmezi magam.”

És ti hogy vagytok ezzel? Kíváncsiak lennénk egy olyan nő a véleményére is, akinek a hangulatára nincs hatással a ciklusa.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top