Köszvényes láb |
Nem is ritka! Ez jutott eszembe, amikor egyik rendelésen egymás után több köszvényes beteg érkezett. Egyiküknek egy kiadós vacsora után fájdult meg a nagylábujja, a másiknak épp egy gyomorrontás miatti kényszerű diéta mellett gyulladt be a lábfeje. A többiek a szokásos kontrollra jöttek, friss vérvételi eredményekkel. Persze volt olyan is, aki ízületi panaszait köszvénynek tartotta, de azokat más betegség okozta.
Mi is az a köszvény?
A köszvényt húgysavkristályok lerakódása okozza. Az ízületbe lerakódott húgysavkristályok gyulladást okoznak. Nem is akármilyet! Az akut gyulladás, melyet köszvényes rohamnak nevezünk, borzalmasan fáj. Legtöbbször a nagylábujj tőízületén alakul ki a roham, az ízület beduzzad, a bőr piros lesz.
Az előbb említett két beteg ilyen rohammal érkezett, mindketten mankóval, mert egyáltalán nem tudtak ráállni a fájós lábukra.
Cikkünket dr. Megyaszai Márta reumatológus szakértőnk írta. Ha kérdésed van, itt felteheted neki! |
Mi okozza a rohamot?
A vérben lévő magasabb húgysavszint nem hirtelen alakul ki. Viszont elegendő egy átbulizott este (alkohol), egy bőséges, magyaros étkezés, vagy éppen egy gyors, drasztikus diéta, hogy a húgysavkristályok kicsapódjanak az ízületben, és rohamot okozzanak.
A diagnózis
Legtöbb esetben elegendő a beteg kikérdezése és az orvosi fizikális vizsgálat. A diagnózisban segít, ha a roham gyógyszerére gyorsan csökken a gyulladás és a fájdalom. A bizonyítékot a gyulladt ízületből nyert kis folyadék vizsgálata adja, de erre nem mindig van szükség.
Terápia
Szerencsére az akut roham a legtöbb esetben néhány nap alatt rendezhető, a mankó is eldobható, az akut rohamra ugyanis régen bevált gyógyszer van.
Ez után viszont a rohamokat meg kell előzni, senki sem szeretne még egy ilyet átélni.
Hogyan előzhetjük meg?
A vér húgysavszintjét kell a normál tartományban tartani, húgysavcsökkentő módszerekkel.
Milyen lehetőségek vannak erre?
Diéta és gyógyszerek.
A köszvényes diéta nem mindig elegendő, ráadásul csak lassan működik. A köszvényes diétánál purinszegény ételeket kell választani, de a szigorú purinszegény diétát hosszú távon nem könnyű betartani. Jó hír viszont, hogy túlsúly esetén a lassú (!) fogyás, az életmódváltás rendszeres mozgással csodákat tehet nemcsak a vér húgysavszintjével, de a vércukorral és a vérnyomással is egyebek mellett… Ez tehát még egyszerűbb és sokszor hatékonyabb is, mint a speciális köszvényes diéta. Mindenesetre érdemes megkérdezni dietetikust vagy a kezelőorvost az egyénre szabott diétáról, mert mindenkinél más és más szabályok lehetnek érvényesek.
A diéta lassan hat, ezért a legtöbb esetben húgysavcsökkentő gyógyszerrel állítjuk be a vér húgysavszintjét, amit rendszeresen ellenőrizni is kell vérvétellel. A gyógyszer dózisát úgy kell beállítani, hogy a húgysavszint a normál tartományba kerüljön. Beállt húgysavszint mellett évente kb. négy vérvételre van szükség kontrollként (egyénileg ez változó!).
Tippek, tanácsok:– Ne akarjunk 1 hét alatt lefogyni! A nagyon drasztikus diéta köszvényes rohamot okozhat. |
Szerencsére a köszvény manapság egészen jól kezelhető. Az egészséges életmóddal azonban mi is nagyon sokat tehetünk, hogy elkerüljük a betegséget.