- Nem kell a karácsonyi nagytakarítást egy nap alatt elvégezni. Osszuk be a feladatokat úgy, hogy ne erőltessük túl magunkat. Különösen az olyan munkákat osszuk be hosszabb időre, akár több napra vagy hétre, amelyek egy mozgássorra épülnek, így egyes tagjainkat, ízületeinket különösen terhelik.
- Legyünk tekintettel erőlétünkre és korlátainkra. Ha egy teli kosár szennyes ruha túl nehéz, osszuk fel kisebb adagokra.
- Takarítás közben sose mászkáljunk üres kézzel, használjunk ki minden alkalmat arra, hogy valamit a helyére vigyünk. Legyen a kezünk ügyében például egy szatyor vagy egy kis szemetes, ebbe gyűjthetjük, amit ki akarunk dobni. Legyen nálunk több törlőrongy is, hogy ne kelljen állandóan kiöblíteni a rongyot.
- Pihenjünk. Ne végezzünk egyfajta munkát túl sokáig, szünet nélkül. Pihenjünk vagy váltogassuk az elvégzendő feladatokat.
- Ne emeljünk nehezet – a bevásárlás után gyorsabban végzünk, ha egyszerre pakoljuk be az autóból a szatyrokat, a hátunk, derekunk láthatja ennek kárát. Inkább tegyük meg többször az autó és a konyha közti utat, mintsem hogy megemeljük magunkat. Mielőtt nekikezdünk a nagytakarításnak, kicsit mozgassuk át végtagjainkat úgy, mintha sportoláshoz melegítenénk be.
- Figyeljünk oda, ha előre kell hajolnunk: inkább egyenes törzzsel guggoljunk le.
- Guggoljunk, ne hajoljunk, amikor nehezebb tárgyat emelünk fel vagy teszünk le a földre.
- Emeléskor használjuk inkább a láb- és hasizmainkat. A felemelendő tárgyat tartsuk minél közelebb testünkhöz.
- Ne csavarjuk ki testünket túlságosan. Ha például porolunk, ne egy-egy testrészünket forgassuk, hanem egész testünket egyszerre.