1. Hogyan kell jól fogat mosni?
A legfontosabb, hogy ki kell alakítani egy sorrendet, egy rutint a tökéletes fogmosáshoz. Például először az alsó fogak rágófelszíneit mossuk meg mondjuk jobb oldalról balra haladva, aztán az alsó fogak belső oldalait ugyanígy, majd a külső oldalakat is. Aztán ugyanígy a felső fogaknál. Így nem marad ki a fogmosásból semmi. Ez érvényes a kézi fogkefére és a gépire is.
2. Másképpen kell fogat mosni elektromos és kézi fogkefével?
Kézzel a rágófelszíneken “hegedülő” mozgással, kívül-belül pedig körkörös mozgással javasolt a fogak tisztítása. Az elektromos megspórolja nekünk ezeket a csuklómozdulatokat, csak oda kell tartani a fogfelszínhez.
3. Milyen a jó kézi fogkefe?
A jó kézi fogkefe (hacsak nincs valakinek speciális fogászati problémája) közepes keménységű, közepes fejméretű. Ha valaki nem éri el a nagyon hátul levő bölcsességfogait, vagy könnyen kap hányingert, kiegészítőnek kis fejű, esetleg gyerekfogkefét is használhat.
4. Hányszor kell fogat mosni egy nap?
Ha alaposan megmossuk a fogunkat, elég napi kétszer is, kivéve azokat, akiknek magas a cariesaktivitásuk – azaz sok tömött foguk van, állandóan kilyukad a foguk, vagy kiesik a tömésük. Nekik minden étkezés után javasolt a fogmosás. Nagyon hangsúlyozom, hogy az alaposság a lényeg. Van olyan, aki ötször is megmossa egy nap, de otthagyja a lepedéket.
5. Szájvizet bárki bármikor használhat?
Az alkoholos és a speciális terápiás szájvizekkel túlzásba lehet esni. Fontos, hogy csak az előírt ideig lehet használni ezeket, és nem szabad többször naponta az előírtnál. Az alkohol, illetve a hatóanyagok túlzott használata ugyanis károsítja a nyálkahártyát. A többivel nincs ilyen gond, de napi egyszer bőven elég szájvizet használni.
6. Fogselymezni muszáj?
A fogselyem nagyon hasznos dolog. Használatával ugyanis meg lehet előzni a fogközökben keletkező fogszuvasodást. Ha valakinek nagyobb hézagok vannak a fogai között, vagy hídja van, annak fogselyem helyett a fogköztisztító (interdentális) fogkefét ajánljuk.
7. Fogfehérítéshez jó ötlet szódabikarbóna? És a citrom?
A szódabikarbónával nincs baj, de a citrom kifejezetten káros.
8. Mi a helyzet a fogfehérítő porral?
Jó találmány. A Dentomin például rendben van, de csak a javasolt időközönként, semmiképp nem napi szinten.
9. Igaz, hogy az alma tisztítja a fogakat?
Az alma nem tisztítja a fogakat, sőt. Ugyanaz a helyzet vele, mint a citrommal. A savanykás ételek és italok – gyümölcs, gyümölcslé, szénsavas cukrozott üdítők, energiaitalok, bor stb. – kioldják a fog ásványianyag-tartalmát, és a fogak érzékennyé válnak hidegre, melegre, édesre,
10. A fogkő-eltávolítás mindenkinek ajánlott?
Akinek képződik fogköve, annak rendszeresen le kell szedni, igen. A fogorvos megmondja milyen gyakran – évente, félévente, de olyan is van, akinek 3 havonta. A fogkőellenes szájvizek és fogkrémek lassítják ugyan a képződést, de nem szüntetik meg teljesen.
+1 milyen sűrűn érdemes fogászati szűrővizsgálatra járni?
A szűrés évente egyszer mindenképpen javasolt, de ha a fogorvos úgy ítéli meg, történhet sűrűbben is, például általános betegségektől függően.