1. A legfrissebb hír a Zika-vírusról
Egy dallasi betegnek sem a nevét, sem a korát és a nemét sem hozták nyilvánosságra a helyi hatóságok, ugyanakkor az illető állítja, többször volt nemi kapcsolata olyan személlyel, aki Zika-vírussal fertőzött országból érkezett vissza az Egyesült Államokba. A szakértők azonban nem találtak bizonyítékot a vírus szexuális úton való terjedésének lehetőségéről, a hivatalos álláspont szerint kizárólag szúnyogcsípéssel terjed.
2. Újabb térségek a Zika-vírussal veszélyeztetett országok listáján
Az amerikai járványügyi hivatal (CDC) hétfőn újabb országokat vett fel a veszélyes úti célok listájára:
- Amerikai Szamoa szigete
- Barbados
- Bolívia
- Brazília
- Kolumbia
- Puerto Rico
- Costa Rica
- Curacao
- Dominika
- Ecuador
- Salvador
- Francia Guyana
- Guadeloupe
- Guatemala
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Martinique
- Mexikó
- Nicaragua
- Panama
- Paraguay
- Szamoa szigete
- Saint-Martin
- Suriname
- Virgin-szigetek
- Venezuela
- Zöld-foki Szigetek
3. Mik a tünetek, mikor jelentkezett a Zika-vírus?
A nagyjából egy hétig tartó fejfájást, enyhe lázat, kellemetlen kötőhártya-gyulladást okozó Zika-vírus az amerikai kontinensen 2014. februárjában jelent meg, azóta Észak- és Dél-Amerika, valamint a Karib-térség 21 országában regisztrálták, ez a szám emelkedett néhány hónap leforgása alatt harmincra.
4. A Zika-vírus a várandós anyák magzataira a legveszélyesebb
A fertőzés terjedése miatt az Egészségügyi Világszervezet február 1-jén, hétfőn globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett. A WHO főigazgatója szerint a vírus már több egyszerű fenyegetésnél. Ugyanakkor még nem rendelkeznek egyértelmű bizonyítékokkal, hogy a Zika-vírus felelős az újszülötteket érintő mikrokefáliáért, “a veszély szintje ugyanakkor rendkívül magas”. Kóros kisfejűséget ugyanakkor bizonyítottan okozhat herpesz-, rubeola- vagy szifiliszvírus is.
Brazília Zika-vírussal leginkább fertőzött területein az elmúlt időszakban robbanásszerűen megnőtt a mikrokefáliás születési rendellenességek száma. A nevéből adódóan, a babák feje az átlagoshoz képest jóval kisebb, agyuk sem fejlődött megfelelően. A brazil nőknek azt tanácsolják, az egyetlen ellenszer, ha nem szülnek, későbbre halasztják a gyermekvállalást.
5. Európában is megjelent a Zika-vírus
A Zika-vírust regisztrálták több európai országban, így Hollandiában, Nagy-Britanniában, Dániában, Svédországban és Németországban is. Valamennyi fertőzött személy dél-amerikai országból tért vissza hazájába.
Egészségügyi szakértők úgy gondolják, Európában várhatóan számos hasonló esettel találkoznak, hiszen a járvány egyre nagyobb méretű, és számos járat közlekedik a dél-amerikai és az európai országok között.
6. A Zika-vírust az ugandai Zika-erdőben azonosították először
A Zika-vírusról tudható, hogy 1947-ben az ugandai Zika-erdőben egy rhesus majomban (Rhesus macacus) azonosították, míg az első ember 1968-ban Nigériában fertőződött meg. Egyelőre nincs megelőző hatású orvosság vagy védőoltás, az ellenszer kifejlesztése éveket vehet igénybe. A betegséget az egyiptomi csípőszúnyog (Aedes aegypti) terjeszti.
A betegséget egyelőre a szúnyogok irtásával, szúnyoghálók felszerelésével, szúnyogriasztó szerek használatával próbálják elkerülni a fertőzött területeken.
7. Pánik az olimpia miatt
A brazil kormány állítja, mindent megtesz annak érdekében, hogy a járvány a riói olimpia helyszínein ne okozhasson problémákat, a sportolókat és a turistákat ne veszélyeztesse. Közleményük szerint az augusztusi olimpiai játékok idején száraz, hűvösebb időre lehet számítani, amit a szúnyogok nem kedvelnek, ezért a járvány egyébként is csökkenni fog.
A brit sportolók ugyanakkor máris aggódnak az augusztus 5. és 21. között megrendezésre kerülő riói olimpia miatt, nem igazán hisznek a brazil kormány intézkedéseiben és abban, hogy elkerülhetik a Zika-vírust terjesztő veszélyes szúnyogcsípéseket. A brit olimpiai csapat tagjai nem csupán egymás miatt aggódnak, hanem a versenyekre kilátogató barátaik, családtagjaik épségéért is.