Kínai kutatók olyan tudományos áttörést értek el, ami új távlatokat nyithat a meddőségi kezelések terén: egérőssejtekből életképes spermiumokat hoztak létre, melyekkel aztán sikeresen megtermékenyítettek petesejteket, és egészséges kisegerek jöttek a világra.
A spermiumok képződése a herékben roppant bonyolult folyamat, ami a legtöbb emlős esetében több mint egy teljes hónapot vesz igénybe. Most ezt a folyamatot sikerült leutánozni laboratóriumi körülmények között oly módon, hogy a bármilyen sejtté alakulásra képes őssejteket biokémiai anyagok, hormonok és hereszövet segítségével “rávették”, hogy spermiumokká alakuljanak, pontosabban azok egy korábbi fejlődési állapotává, spermatidákká. Ezek még nem hasonlítanak az ostoros spermiumokra, de a genetikai anyaguk megfelelő a petesejt megtermékenyítéséhez.
A kutatók abban bíznak, hogy az új eredményeknek köszönhetően hamarosan lehetőség nyílik arra is, hogy a valamilyen okból – például rákos megbetegedés, gyerekkori mumpsz szövődménye miatt – terméketlen férfiak is képesek legyenek továbbadni saját genetikai anyagukat.
Forrás: bbc.com