A méhszájsebnek nevezett jelenség szabad szemmel is megfigyelhető, pirosas-rózsaszínes elváltozást okoz a méhszájon. A hüvely természetes PH-jának ellúgosodása okozza, aminek következtében a méhnyak hámsejtjei kitüremkednek és átterjednek a méhszáj külsejére is, ahol az ottani laphámsejtektől élesen elkülönülnek.
A méhszájseb tünetei
A helytelenül méhszájsebnek nevezett jelenséget, sejtkitüremkedést a rutin nőgyógyászati vizsgálat során, rákszűréskor az orvos tudja megállapítani, hiszen ilyenkor a méhnyakcsatorna és a méhszáj hámsejtjei jól láthatóan elkülönülnek egymástól. Számunkra a gyakorivá, olykor állandóvá váló erőteljesebb hüvelyi folyás jelenthet figyelmeztetést a megváltozott állapotra. Hiszen a méhszájsebet a megváltozott pH okozza, ami további lúgosodáshoz vezethet. Ez pedig hajlamosít a fertőzésekre, gyulladásos állapotra, és a méhnyakcsatorna hengerhámja még inkább kitüremkedik. A folyás mellett a másik jellemző tünete a méhszájsebnek a szex közben vagy után fellépő kontakt vérzés.
A méhszájseb kialakulásának okai
A hüvely pH-ja nagyon sok mindentől megborulhat, de a leggyakoribb okok között szerepel valamilyen gombás vagy bakteriális fertőzés. Korábban beszedett gyógyszerek, főképpen antibiotikum hatására felborulhat az egyensúly, ami kellemetlen hüvelyi folyás formájában jelentkezhet. De a méhszájon keletkező közvetlen fizikai sérülés is okozhat hasonló problémákat.
Mi a teendő a méhszájsebbel?
Amíg nem kóros a hüvelyi folyás, különösebb tennivaló nincs a méhszájsebbel, hiszen ez önmagában nem okoz nagyobb problémát. Ha azonban állandósul a hüvelyi folyás, helyi kezeléssel, tejsavas irrigálással, illetve gyógyszerekkel helyre kell állítani a normál pH-egyensúlyt.Szélsőséges esetekben el lehet távolítani a méhszájsebet lézerrel, vagy fagyasztással a kitüremkedett hámsejteket, de ez sem igényel hosszabb ideig tartó kórházi kezelést. Amíg a citológiai vizsgálat eredménye P1 vagy P2, addig bizonyosan nincs kóros sejtburjánzás az adott területen. P3 és annál rosszabb értékeknél kell további teendőkről konzultálni az orvossal, hiszen ilyenkor felmerül gyanú a tumoros sejtek jelenlétére.