Természetesen, ha valaki szexuálisan aktív életet él, és nem védekezett, teljesen jogos, ha a menstruáció késésekor legelőször terhességre gyanakszik. Ennek nagyon könnyen a végére járhatunk, hiszen már az elmaradt menstruáció első napján vehetünk a drogériában egy terhességi tesztet, hogy megtudjuk, a terhesség okozza-e a menstruáció elmaradását.
A menstruáció normális működése
A normális, 28 napos menstruációs ciklust az agyalapi miriggyel összefüggő hormonális folyamatok irányítják. Ha bármi minimális hiba csúszik a rendszerbe, akkor eshet meg, hogy akár 3-5 nappal előbb vagy később jön meg a menstruáció. Nézzük, mi okozhatja a zavart, ha a terhességet már kizártuk.
1. Petefészekciszta vagy PCOS
Az ovuláció szoros összefüggésben van a méhnyálkahártya leválásával. Ha tehát zavar lép fel a peteérés során, az befolyásolja a menstruációs ciklust is. Egyre gyakoribb, hogy ennek hátterében PCOS, azaz policisztás ovárium szindróma áll.
2. Stressz
A lelkileg megterhelő időszakokban stresszhormon szabadul fel a szervezetünkben, ami károsan befolyásolja az egyéb hormonális működéseket és ezáltal a menstruációs ciklust is. A szervezetünk úgy értelmezi, teljesen jogosan, hogy a stresszes időszak nem megfelelő a gyermekvállalásra, így a menstruáció is elmarad, lehetetlenné téve ezáltal a teherbeesést.
3. Gyógyszerek
Egyes betegségek és gyógyszerek befolyásolhatják a menstruációs ciklust. A fogamzásgátlók szedése során csak menstruációszerű vérzés jelentkezik, míg a fogamzásgátló injekció alkalmazása során teljesen ki is marad.
4. Hirtelen fogyás vagy túlzásba vitt sport
A hormonszint és a menstruációs ciklus nagyban függ a testzsírszázaléktól. Ilyen esetekben gyakori, hogy késik vagy rendszertelenné válik a ciklus. Ez is tulajdonképpen a szervezet egy nagyon intelligens válasza a kedvezőtlen fogantatási körülményekre.
5. Klimax előtt időszak
A változó kor előtt álló nők esetében előfordulhat, hogy még fogamzóképes időszakban vannak ugyan, de a menstruáció kezd elmaradozni, rendszertelenné válni.