Az orvoshiány nemcsak a betegellátásban okoz komoly gondokat, hanem az orvosképzésben is: fontos gyakorlati órák maradhatnak el, mert az adott orvosra inkább a műtőben van szükség – írja az Abcúg.
Miközben egyre kevesebb orvos dolgozik Magyarországon, a hallgatók száma emelkedett, vagyis egy oktatóra több hallgató jut, ami a tanítás színvonalára is kihat.
Nem ritka, hogy az orvos nem jelenik meg a gyakorlati órákon, vagy frissen végzett orvosok, rezidensek pótolják őket. Előfordult, hogy egy csoportnak csupán 2 sebészeti gyakorlata volt egész félévben, a többin nem jelent meg az oktató, mert műtött.
Az egyetemek orvosi karainak vezetői szerint ez nem tömeges jelenség, de elismerték, hogy maradhatnak el órák az orvosok leterheltsége miatt.
A rendszer sem igazán ösztönzi az orvosokat, hogy tanítsanak, van olyan oktató orvos, aki ugyanannyit keres, mint aki nem foglalkozik a hallgatókkal. Az sem jár jól, aki az egyetemen maradna oktatni-kutatni, mert az orvosok béremelése után jóval kevesebbet kereshet, mint a klinikumban dolgozó kollégái.