A szakemberek számára is sokszor fejtörést okozó depresszió nem egy egyszerű rosszkedv, amin könnyedén túl lehet lendülni. A környezet sokszor nem érti a depresszióban szenvedő embert, aki pedig igencsak sérülékeny. Éppen ezért nagyon nem mindegy, hogy mivel próbálunk segíteni, ösztönzőleg hatni. Ezeket ne mondd egy depressziósnak, ha valóban segíteni szeretnél rajta:
Lehetnél sokkal rosszabb helyzetben is
Az, hogy rávilágítunk, mennyivel rosszabb is lehetne, valószínűleg csak fokozzuk a szorongást. Ráadásul ettől nem igazán lehet felvidulni sem, hiszen a nyomott hangulat, a magányosság érzése ugyanúgy marad.
Mosolyogj, és gondolkodj pozitívan!
A pozitív gondolkodás és a mosolygás is jó, de egy depresszióson valószínűleg ez nem sokat segít. Főleg mert ez egy, a külvilágnak szóló látszatmosolygás lenne. Annak meg nem sok értelme van.
Hiszen mindened megvan, ne légy elégedetlen!
A depresszió egy túl hatalmas erő, ami magával ránt. Ez nem jelenti azt, hogy az illető ne lenne hálás a szép életéért, a szeretteiért vagy a javakért, amik körbeveszik.
Csak gubbasztasz itt, kezdj el sportolni, az segít!
A sport, a futás ténylegesen stresszoldó, és feszültséglevezető hatású. Egészségünk szempontjából mindenképpen be kell iktatni heti 3-4 napot, amikor mozgékonyan teszünk érte. Egy depressziósnak akár kivitelezhetetlen vállalásnak tűnik, hogy kimozduljon és egyedül nekiinduljon a futásköröknek. Tartsunk vele mi is, együtt hátha könnyebb.
Szedd össze magad!
A leggyakrabban elhangzó, már nagy valószínűséggel indulatosabb felhanggal elmondott mondat, amit egy depressziós kaphat. Pedig alapvetően ez egy nagy semmi, nemhogy segítség. Annak kifejezése, hogy nem akarunk tudomást venni a másik problémájáról, mert számunkra értelmezhetetlen, így nem is létezik. Csak nyafogás.