nlc.hu
Egészség
Speciális módszer jelenthet megváltást a gerincsérves betegeknek

Speciális módszer jelenthet megváltást a gerincsérves betegeknek

A módszerrel megszabadulhatnak a szenvedéstől azok, akiknek már az ülés vagy a járás is kínokat okoz.

Elég egy rossz mozdulat, és hirtelen minden megváltozik, a beteg pokoli fájdalmat érez, és mozdulni is alig bír. Hála az ülő életmódnak, a porckorongsérv ma már százezreket érint idehaza is, és egyre fiatalabb korban kezdenek bajlódni vele a betegek. Attól függően, hogy mennyire súlyos gerincsérvvel küzd valaki, többféle kezelés is lehetséges a speciális McKenzie-tornától a fizikoterápián át legrosszabb esetben az operációig. Utóbbi akkor jön számításba, amikor már a porckorong kiboltosulása visszafordíthatatlan.

Természetesen senki sem fekszik szívesen kés alá. A most következő módszernek köszönhetően remélhetőleg a jövőben már nem is feltétlenül kell nagy műtéten átesniük a porckorongsérves betegeknek, elég lehet egy sokkal kisebb beavatkozás is, amelyről a Fókusz című műsorban volt szó.

Kovács Gergely húsz évig élsportoló, válogatott kenus volt. Később terapeutaként rehabilitációval kezdett el foglalkozni – olyan betegeknek segített, akik valamiféle fájdalommal élnek. Aztán eljött a nap, amikor neki is olyan fájdalmai lettek, hogy már a munkáját sem tudta ellátni, ájulás közeli állapotba került, annyira erős szúrás, égő érzés bántotta a derekát. Kétszer is műtötték gerincsérvvel, azonban sem az operáció, sem a gyógytorna, sem a többi konzervatív módszer nem segített, azt mondja, azóta is intenzív derékfájással él.

Gergő nemrég egy olyan speciális beavatkozáson esett át, amely segíthet neki a fájdalma megszüntetésében. A módszer lényege, hogy epidurális szúrással elektródákat ültetnek a beteg gerincébe, és a gerincvelőt stimulálják. A páciensek a beavatkozás alatt végig ébren vannak, és visszajelzéseik alapján tudják az orvosok beállítani a műszert, hogy az pontosan ott hasson, ahol a fájdalom van.

Lényegében egy pacemakeres megoldás ez is, amelyhez hasonlót más problémáknál már hosszú évek óta használnak itt, Magyarországon is.

„Egy bluetooth segítségével kötődik össze az elektróda és a pacemakertelep maga – mondta el az RTL riporterének dr. Rácz Edit, a Fájdalom Ambulancia vezető aneszteziológusa. – Az eljárás lényege, hogy egy ingerület megy a gerincvelőbe, és így a következő ingerület (azaz a fájdalom) számára bezáródik az út. Amikor például beüti az ember a könyökét, és utána megdörzsöli, akkor úgy érzi, kevésbé fáj. Ebben az esetben is valami ilyesmiről van szó.”

Vagyis a beültetett elektródák segítségével kívülről szabályozva csökkenthető a fájdalom, elég ehhez egy okostelefonnal vagy okosórával összekommunikálni az eszközt.

Aki szeretne még többet megtudni az eljárásról, az itt és itt találhat bővebb információt.

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top