A Delaware-i Egyetem kutatói tanulmánya szerint az Egyesült Államokban kisebb esélye van sugárkezelésre és műtétre annak a rákkal küzdő betegnek, aki a betegsége alatt nem házas, írja a 24.hu.
Az orvosi cikkek tanulságai szerint a hajadon és nőtlen emberek lényegesen kevesebb eséllyel kapnak hatékonyabb, agresszívabb kezelést, mint azok, akik a betegség alatt házasok. A tanulmány egyik szerzője, Joan DelFattore szerint a kulturális sztereotípiák állnak a jelenség hátterében, és nem az, hogy az egyedülálló betegeknek mások a preferenciáik, vagy kisebb az élni akarásuk a családosokénál.
A dolog magyarázata feltehetően az, hogy az USA-ban egy ilyen agresszív, sok mellékhatással járó kezelés során azt is számításba veszik az orvosok, hogy mekkora támogatóbázisa van a betegnek, képesek-e gondját viselni a hozzátartozók. DelFattore úgy gondolja, hogy sok orvos a barátokat és a családot nem tartja annyira stabil támogatókörnek, mint a házaspárt. Maga a kutatónő is átélte, hogy rákbetegségénél a műtét utáni kemoterápiára nem akarták beutalni, csak azért, mert szingli.
Ezt az elfogultságot már 1987-ban is felfedezték, de senki sem tett semmit a helyzet megváltoztatásának érdekében. DelFattore reméli, hogy tanulmánya ráirányítja a figyelmet a problémára.