Óriási tévedés, hogy csak akkor kell mozogni, ha le akarunk fogyni, vagy ha Rubint Réka babérjaira vágyunk, és ki szeretnénk pattintani a testünket. A testmozgásnak semmi köze a kilókhoz vagy a bomba testhez, egész egyszerűen a szervezetünknek szüksége van rá ahhoz, hogy egészségesen tudjon működni. Az anyagcserétől kezdve az egészséges mentális állapotunkon át az immunrendszer erősítéséig hatalmas ereje van a tornának, ezért igenis mindennap muszáj átmozgatni a testünket, főleg, ha állandóan egy monitor előtt ülünk.
Mozogj az életedért!
„Világszerte a fizikai inaktivitás felelős a koszorúér-betegségek 6%-ért, a 2-es típusú cukorbetegség 7%-ért, az emlőtumorok és a vastagbéldaganatok 10%-ért. Összességében az inaktivitás 5,3 millió korai halálozásért tehető felelőssé” – olvashatjuk a Semmelweis Egyetem honlapján. A torna tehát nem úri huncutság, hanem a korai halál elkerülése miatt kell beiktatni a napjainkba. A szakemberek szerint, akik rendszeresen mozognak, azok jobb eséllyel kerülik el:
- a koszorúér-betegségeket,
- a magas vérnyomást,
- a 2-es típusú cukorbetegséget,
- az emlődaganot,
- a vastagbéldaganatot,
- a depressziót.
És még jobban is alszunk tőle, sőt, a stresszt is könnyebben vesszük, ha elkezdünk rendszeresen mozogni. Olyan meggyőző érvek ezek, amiket nem lehet csak úgy félresöpörni.
A legjobb 7 perc, ami a testtel történhet
A WHO ajánlása szerint 18 és 64 év között hetente legalább 150 perc intenzív mozgást kellene végeznünk, ami azt jelenti, hogy nem tudunk közben cseverészni a barátnőnkkel. Ez naponta 21 perc mozgás lenne, amire aztán tényleg mindenkinek kellene, hogy legyen ideje, hiszen 20 percet úgy eltöltünk bármivel – például a közösségi oldalak görgetésével –, hogy észre sem vesszük, hogy eltűnt az életünkből. Sokszor nem is az idő hiányáról van szó, hanem hogy mentálisan nem vagyunk felkészülve a tornára, összekötjük a szenvedéssel a fejünkben, amiből 20 perc is túl soknak tűnik, úgyhogy neki sem kezdünk. Ezért remek ötlet ez a 7 perces torna, mert erre aztán tényleg nagyon nehéz kifogást találni, bármikor elvégezhető, és nem is olyan borzalmasan nehéz, hogy fájdalmat okozzon. Arra tökéletes, hogy hozzászoktassuk magunkat a tornázáshoz, és később emeljük a tétet egészen 20 percig.
A tabata – és bármilyen magas intenzitású intervallum edzés – a rövid, de hatásos edzések Kánaánja, találhatunk belőle akár 4 perces gyakorlatsort is, aminek a végére garantáltan szakadni fog rólunk a víz. Nem kell hozzá semmilyen eszköz, csak egy tornaszőnyeg, otthon is bármikor elvégezhető. Most a 7 percest ajánljuk, de ha nagy túlsúllyal küzdesz, akkor az ugrálást hagyd ki belőle.
A magas intenzitású intervallum edzés
A HIIT mozaikszó az angol high-intensity interval training (magas intenzitású intervallum edzés) rövidítése. Számos típusa van, a közös bennük, hogy rövid, intenzív munkaszakaszok és még rövidebb pihenőszakaszok váltják egymást több cikluson át.