„A maszk árt a gyerekeknek: a szülők 68%-a riasztó pszichológiai és fizikai problémákról számol be” – címen szemlézte egy német kutatás anyagát az Orvosok a Tisztánlátásért című oldal, amelynek egyik képviselője a maszkellenes mozgalom egyik hazai fő alakja, Gődény György. A városi legendákkal és tévhitekkel foglalkozó magyar Urban Legends legendavadász oldal szerkesztője, Marinov Iván is megvizsgálta a szóban forgó anyagot és arra hívja fel a figyelmet, hogy a felmérés következtetéseivel több probléma is van.
A mintegy húszezer szülő által még tavaly október végén kitöltött kutatás a tényellenőrző oldal szerint nem bizonyítja, hogy valóban a német gyerekek közel 70 százalékának problémát okozna a koronavírus ellen javasolt maszk viselése. Az Urban Legends szerkesztője rámutat, hogy a nyilatkozók magas száma még nem garantálja, hogy a kutatás reprepzentatív eredményekkel szolgálna.
Valószínűsíthető, hogy a megkérdezettek között többségben lehettek a maszk-, illetve vírustagadók, a tanulmány szerint ugyanis a válaszadók 42 százaléka úgy véli, a német kormány eltúlozza a Covid-19 elleni lépéseket. A valóságban azonban – ténylegesen reprezentatív felmérések szerint – csak a német lakosság 10 százalékára jellemző ez a vélekedés.
Emellett a kutatás során nem használtak kontrollcsoportot, illetve, a szülők által említett tüneteket – többek között ingerlékenység, fejfájás, koncentrációs zavarok, boldogtalanság, rossz közérzet, tanulási zavar, álmosság vagy fáradtság – kizárólag a maszkviselésnek tudják be. Így nem lehetett arról meggyőződni, hogy a maszkot nem viselőknél milyen arányban jelentkeznek hasonló tünetek, ami azt jelenti, hogy az elvégzett felmérés nem alkalmas az ok-okozati összefüggések feltárására.
További cikkeink a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban:
- Izraelben bárki beoltathatja magát, aki elmúlt 16 éves
- A hasnyálmirigyet is tönkreteheti a koronavírus
- Akár egymillió beoltott egy hétvége alatt – Itt a kormány tömeges oltási terve, de bőven akadnak még kérdések