A hvg cikkéből kiderül, hogy a magyar felnőttek 70 százaléka túlsúlyos vagy elhízott, a fertőzés szövődményei rájuk pedig különösen veszélyesek. A Covid ráadásul tovább hizlalja az embereket.
Súlyos számok, súlyos lakosság
Nincs még egy olyan ország Európában, ahol hétfői adatok szerint egymillió lakosra 2780 Covid-áldozatot számoltak volna. A brutális számok egyik oka pedig az, hogy a fertőzöttek nagyobbik része úgy kénytelen küzdeni a kórral, hogy egészségügyi állapota miatt a kiemelt kockázatú csoportba tartozik.
A legnagyobb probléma a túlsúly, és az ebből következő megannyi betegség.
A koronavírus okozta betegség ugyanis sokkal súlyosabb lefolyású és nagyobb arányban okoz halálozást azoknál, akik súlyfelesleggel küzdenek. Az Obesity Review-ban tavaly megjelent 399 ezer ember adatait vizsgáló nemzetközi kutatás szerint az elhízás 113 százalékkal növeli a koronavírussal fertőzött betegek kórházba kerülésének esélyét. Az elhízott betegeknek 74 százalékkal nagyobb esélyük van arra, hogy intenzív ellátásra szorulnak, és 48 százalékkal nagyobb az esélyük, hogy belehalnak a Covidba.
Az elhízás főleg nem esztétikai probléma
Magyarországon pedig nagy problémát jelent a súlytöbblet. Egy korábbi cikkünkből az is kiderül, hogy a KSH adatai alapján a magyar lakosság 23,9 százaléka tartozik az elhízottak, 34,3 százaléka pedig a túlsúlyosak közé. Akárhogy számoljuk, ez bizony azt jelenti, hogy a társadalmunk 58,2 százaléka, azaz több mint fele túlsúlyt cipel magán, és kisebbségbe kerültek a normál súlyúak. A szakemberek szerint nincs is olyan szervünk, amit ne érinthetne az elhízás károsan: anyagcserebetegség, szív- és érrendszeri problémák, asztma, vagy épp mentális betegségek is felléphetnek a a túlsúly miatt. Az elhízás mértékével együtt nő a kockázat a 2-es típusú cukorbetegségre, magas vérnyomásra és egyes rosszindulatú daganatos megbetegedésekre.
Fotó: Pexels
Kapcsolódó:
- Egészséges életmód: divathóbort vagy tudatos döntések eredménye?
- A fogyókúrák egy év után már nem hatásosak – elmondjuk, miért